Wielu młodych ludzi, stając przed wyborem swojej przyszłej kariery zawodowej, stawia sobie wiele pytań, co chciałaby robić, co przyniesie im satysfakcję albo też z czego będą czerpać zyski. Bardzo ważne są tutaj predyspozycje związane z wiedzą, kompetencjami twardymi. Jednak aspektem równie istotnym są nasze cechy osobowościowe.
Okazuje się, że sukces osiągają ludzie posiadający określone cechy charakteru. Nie będzie to dla nikogo niespodzianką, że to ludzie odważni częściej osiągają sukces. I z drugiej strony – osoby o obniżonej samoocenie mają znacznie trudniej. Dzieje się tak z powodu naszych wewnętrznych schematów, którymi posługuje się każdy z nas. Jeżeli mamy przekonanie o własnych możliwościach, po prostu próbujemy, działamy, nie poddajemy się. To przynosi efekt.
Osoby o niższej samoocenie wolą raczej siedzieć cicho. Nie wierzą, że im się uda, więc nawet nie próbują podejmować żadnych działań. Tacy ludzie często – paradoksalnie – wymagają od siebie bardzo dużo. Niestety, nigdy nie osiągają zadowolenia ze swoich działań. Poprzeczka jest stawiana wyżej i wyżej. W efekcie czują się sfrustrowani i niezrealizowani. Osoby, u których dominującymi cechami są śmiałość i odwaga, mają dużo większą motywację do działania.
W efekcie bardzo często szybciej osiągają zamierzony cel. Po prostu się nie poddają i nie robią wcześniejszych założeń, że i tak nic się nie uda. W sferze zawodowej przekłada się to na to, że np. osoby z obniżoną samooceną znacznie rzadziej aplikują na wyższe stanowiska, nie próbują, bo zupełnie nie wierzą w swoje możliwości. Okazuje się często, że było warto, bo osoba z samooceną wysoką, często z mniejszą wiedzą, osiągnie więcej, bo ryzykuje, próbuje, bo wierzy w swoją sprawczość.
Bardzo duży wpływ na nas mają nasze wcześniejsze doświadczenia. To ze środowiska rodzinnego, szkolnego wynosimy przekonania o tym, jacy jesteśmy. Uczymy się o sobie.
Istotne jest to, jaką rolę przekazali nam rodzice i inni bliscy.
Równie ważne są stereotypy. Najbardziej charakterystyczne będzie tutaj przekonanie, że kobiety gorzej pracują w działach technicznych, że to kobieta powinna zajmować się domem i dziećmi. Takie przekonania, jeśli były bardzo restrykcyjne, mogą powodować, że będzie nam bardzo trudno się z nich wyrwać. Dość dobrze obrazującym powyższe stwierdzenia jest tutaj przykład stereotypowego podejścia do dzieci uczących się przedmiotów z zakresu nauk ścisłych.
Powszechnie uważano, że bardziej uzdolnieni w tym obszarze są mężczyźni. Często już w szkole podstawowej nauczyciele poświęcają chłopcom więcej uwagi w tym zakresie i dzięki temu faktycznie osiągają lepsze wyniki w testach matematycznych. Okazuje się jednak, że jeśli dziewczynki nie są wychowywane stereotypowo, jeśli są traktowane na równi z innymi uczniami, osiągają takie same wyniki. Wszystko bowiem zależy od wzorców, jakie mają dzieci.
Podobnie jest w przypadku każdej innej cechy nabytej podczas naszego doświadczenia. Pamiętajmy o tym, ponieważ to, jak wychowamy swoje dziecko, znacznie wpłynie na jego przyszłą karierę zawodową.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >