Konflikty są nieodłączny elementem naszego życia. Towarzyszą nam niemal na każdym kroku i nie da się ich uniknąć.
Niekoniecznie jednak należy doprowadzać do tak dużej ich eskalacji, aby nie można było już zachować zdrowego rozsądku. Niestety, konflikty kojarzą nam się z awanturą, często z przemocą i negatywnymi emocjami. To błędne przekonanie.
Wszędzie tam, gdzie występuje interakcja między ludźmi, mamy też do czynienia ze zjawiskiem konfliktu. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy po prostu ludźmi, a każdy z nas jest inny.
Czym więc jest konflikt?
Jest to taka sytuacja, kiedy realizacja moich potrzeb zostaje uniemożliwiona przez przekonania i realizację potrzeb drugiej osoby. Wyobraźmy sobie, że chcemy uprawiać sport, a nasza przyjaciółka lubi siedzieć przed telewizorem. Każda chciałaby spędzać wolne chwile po swojemu. Jeśli chcemy być w tym czasie razem, mamy gotowy konflikt. Oczywiście można go jeszcze bardziej rozpalić i po prostu się pokłócić, ale da się również znaleźć dobre rozwiązanie dla wszystkich i, na przykład, podzielić czas na dwie aktywności albo spróbować racjonalnie przekonać przyjaciółkę do wysiłku fizycznego.
Tutaj właśnie docieramy do pozytywnych aspektów konfliktu. Pobudzają nas one do działania i dają dodatkową energię. Przypomnijmy sobie sytuację, kiedy uczestniczyliśmy w jakimś konflikcie – pamiętacie, ile wówczas mieliście energii do zmiany? To właśnie jest moment, kiedy staramy się zawalczyć o swoje potrzeby. To konstruktywne działanie konfliktu.
Nie bójmy się więc konfliktów! Popatrzmy na nie właśnie jako na motywację do zmiany. Wtedy przestaną być taką straszną wizją, a staną się wyzwaniem.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >