Serotonina - mały wielki hormon

Serotonina pełni bardzo istotną funkcję w naszym organizmie. Jest tzw. hormonem szczęścia. Wpływa bowiem na nasz nastrój. Reguluje również sen oraz aktywność, a także ma wpływ na temperaturę naszego ciała.

Niedobór tego hormonu powoduje zakłócenia w całym organizmie, które objawiają się przede wszystkim:

  • zaburzeniami systemu nerwowego
  • zmiennością nastrojów, popadaniem raczej w obniżony stan
  • zaburzeniami o charakterze nawyków żywieniowych, często jest to objadanie się
  • zaburzeniami w kontroli emocji, wybuchami agresji
  • zwiększeniem wrażliwości na ból
  • rozregulowaniem trybu snu i czuwania.

To właśnie z serotoniną wiąże się uczucie spokoju i stabilności. W badaniach dowiadujemy się, że u grupy samobójców zdiagnozowano bardzo niskie wartości serotoniny w organizmie.

Aby zachować komfort psychiczny, należy dbać o odpowiedni poziom tego hormonu. Jedzmy więc odpowiednie ilości węglowodanów złożonych, które pomogą utrzymać gospodarkę hormonalną w normie. Na potwierdzenie naukowcy przytaczają badania, w których wykazano, że wraz ze wzrostem spożycia węglowodanów w niektórych populacjach spadła liczba samobójców.

Pamiętajmy, że każda dieta musi być zróżnicowana i pomimo obniżonej wartości energetycznej powinna posiadać w sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dlatego czasami warto skonsultować się ze specjalistą dietetykiem, który pomoże nam taką dietę opracować. Niestety, my mamy wiedzę na ten temat za małą. Wszystko to po to, aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne.

AKTYWNY LINK DO POLECANYCH PRZEZ NAS NATURALNYCH SUPLEMENTÓW DIETY - link

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >