Ruch a temperament - jaki sport wybrać?

Sport to zdrowie – to wiemy wszyscy. Jest niezbędny, aby prowadzić zdrowy tryb życia, lecz także mieć zgrabną sylwetkę, przebywać z określonym środowisku czy też mieć dobry nastrój, a więc dbać o higienę psychiczną.

Ludzie uprawiający określony rodzaj sportu z reguły mają podobne usposobienie. Bardzo ważne jest tutaj pojęcie temperamentu, czyli zespołu cech osobowości, który jest nam przekazywany genetycznie. Ludzi można podzielić na wysokoreaktywnych, czyli potrzebujących mniej bodźców zewnętrznych, i niskoreaktywnych, czyli ich przeciwieństwo. Każdy z nas zna siebie w miarę dobrze, wie, co lubi, co mu sprawia przyjemność, co go relaksuje, a co niepokoi, denerwuje czy wręcz uniemożliwia działanie. Ze sportem jest podobnie. Jedni wybiorą spokojną jogę, a inni ekstremalne skoki ze spadochronem. A wszystko zależy od temperamentu.

Badania wykazują, że osoby wysokoreaktywne będą wybierały raczej sporty nieekstremalne, lecz także mniej hałaśliwe. Będą to, na przykład, wspomniana już joga, spacer, jogging, pływanie.

Osoby niskoreaktywne natomiast dobrze odnajdą się w sportach, gdzie pojawia się sporo emocji, gdzie się rywalizuje.

To ważna wiedza, ponieważ pozwala, po pierwsze, odnaleźć najdogodniejszą dla nas dyscyplinę, a po drugie, poznać ludzi podobnych do nas. Wiemy bowiem, że przebywanie w grupie motywuje do wytrwania w danej aktywności i daje większą radość z wykonywania danych zadań. Sport pozwala stworzyć bardzo silne więzi z ludźmi, z którymi ćwiczymy. Zauważmy, że chętnie spędzamy wakacje z osobami, które są do nas podobne pod względem aktywności. Dzieje się tak właśnie z powodu podobnego temperamentu. Przyglądajmy się więc sobie, temu, co lubimy, co nam sprawia przyjemność, gdzie czujemy się najlepiej. Czy będą to energiczne zajęcia fitness? A może ekstremalny spływ kajakiem, relaksujący pilates albo samotny jogging?

Myślę, że każdy z nas zna samego siebie na tyle, że będzie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy należy do grupy osób wysoko-, czy niskoreaktywnych. Jeśli jednak mamy wątpliwości, próbujmy różnych dyscyplin i wybierzmy tę, która odpowiada nam najbardziej. To bardzo ważne, aby odnaleźć najdogodniejszą dla nas dziedzinę sportu, bo tylko gdy dobrze się w czymś czujemy, możemy czerpać z tego prawdziwą radość, a tym samym nie porzucić danej aktywności już po kilku pierwszych treningach. A wiadomo przecież, jak ważna w sporcie jest regularność. Dlatego obserwujmy siebie i własny temperament. Powodzenia! 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >