Rodzic a postrzeganie siebie przez dziecko

To rodzic ma zdecydowany wpływ na to, jak dziecko będzie postrzegało swoje ciało. Niezależnie od rozmiaru ubrania, to z domu wyniesie przekonanie na temat swojej urody.

Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli mamy pozytywny obraz siebie, wchodzimy w życie z większą pewnością siebie. I odwrotnie – jeśli wychodzimy z domu z przekonaniem, że nie możemy na siebie spojrzeć pozytywnie, bardziej jesteśmy narażeni na zaburzenia odżywiania, częściej izolujemy się od otoczenia i ogólnie nasza samoocena jest obniżona.

Pamiętajmy o tym jako rodzice i postarajmy się zapewnić dziecku dobry start z własnym ciałem. Oto kilka zasad, które nam to ułatwią:

  • Przyjrzyj się, jak w Twoim domu postrzega się ciało, jak Ty, jako rodzic, odnosisz się do siebie i jak widzisz siebie. Pamiętaj, że dziecko uczy się przez modelowanie, więc będzie starało się obserwować i naśladować właśnie Ciebie.
  • Koncentruj się na zdrowym trybie życia. Pamiętaj, aby traktować go jako nagrodę, a nie jako przymus. Nie licz kalorii, ale skupiaj się na smaku zdrowych produktów. Aktywność fizyczna niech stanowi element zabawy i nagrody, a nie przymusu i kary.
  • Pamiętaj o wyborze takich aktywności, które sprawią Wam przyjemność, jeśli wykonujecie je razem z dzieckiem.
  • Rozmawiaj. To powinien być pierwszy punkt. Rozmowa to podstawa budowania relacji. Nie zapominaj o tym. Rozmawiaj z dzieckiem na temat ciała, figury, mediów, które kreują nierealne wizerunki.

Zastosuj u siebie te zasady, a z pewnością zwiększysz szanse na uniknięcie późniejszych kłopotów z postrzeganiem siebie przez Twoje dziecko.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: rodzina