Powszechny problem z płodnością

Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę w ciągu roku bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji, jest obecnie dość powszechnym problemem. Wiele par stara się o potomstwo, leczy się, mimo to im się nie udaje.

 

Wówczas nierzadko mówimy o stresie i znacznym wpływie stanu psychicznego na organizm. Coraz częściej pary wysyła się do psychoterapeutów, aby nauczyły się radzić sobie ze swoim stanem, a jednocześnie odblokować wszystkie emocje, które nie pozwalają na zajście w ciążę. Osoby długo starające się o dziecko często popełniają wiele błędów, które są zrozumiałe w ich sytuacji, ale niestety wręcz uniemożliwiające zmianę.

 

Co powinniśmy zrobić, aby ułatwić sobie oczekiwanie na upragnione dwie kreski na teście ciążowym?

 

Przede wszystkim pamiętajmy o sobie. Podporządkowanie całego życia zajściu w ciążę nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Nie dość, że nie będziemy wówczas zrelaksowani, to często możemy popaść w stan chronicznego stresu. A stres na pewno nie jest sprzymierzeńcem w staraniach o dziecko. Dodatkowo zapominamy o wadze naszej relacji i oddalamy się od siebie, co wcale nie buduje nowych możliwości, a rodzi kolejne napięte sytuacje. Nie zapominajmy, że na początku byliśmy my i to właśnie z nas ma powstać nowy człowiek. To jest najważniejsza kolejność.

Przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza specjalisty i wykonać wszystkie niezbędne badania. Warto dokształcać się w interesującym nas zakresie, bo to rodzi nowe możliwości i pozwala wybrać najlepszą metodę leczenia. Nie możemy jednak pozwolić na to, aby zdobywanie wiedzy zawładnęło całym naszym życiem. Nie rezygnujmy ze swoich pasji czy ulubionych aktywności. Nie dajmy się zamknąć w czterech ścianach. Pamiętajmy, że właściwy schemat postępowania wygląda tak: żyjemy normalnie i czekamy na dziecko, a nie: czekamy na dziecko i staramy się żyć.

Bardzo często presja nie pozwala nam się rozluźnić i przygotować organizmu do nowego stanu. Wiemy, jak krzywdzące mogą być stale ponawiane pytania rodziny o to, kiedy pojawi się wnuk. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy my też na niego czekamy. Dlatego warto porozmawiać z bliskimi i wyjaśnić im, że takim zachowaniem zupełnie nie pomagają. Myślę, że nikogo nie powinno to urazić.

I najważniejsza sprawa – pamiętajmy o sobie nawzajem. To właśnie wsparcie partnera jest najważniejsze w tym trudnym czasie, więc rozmawiajmy o swoich potrzebach otwarcie, wspierajmy się i dbajmy o siebie. To bardzo ważne, aby w związku czuć się bezpiecznie.

Czasami warto poczekać, na chwilę zapomnieć, a nie przyporządkowywać całe życie staraniom o dziecko, a przyjdzie ono w najmniej spodziewanym momencie. Wystarczy odrobina dbałości o własne potrzeby. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >