Perfekcjonizm – pomocna cecha, czy trudna wada?

Obecnie bardzo wielu ludzi skarży się na nadmierny perfekcjonizm. Często problem ten dotyczy kobiet. Próbują one sprostać wielu rolom społecznym i poradzić sobie w wielu różnorakich sytuacjach.

Perfekcjoniści często nie próbują być najlepszą wersją siebie samych, tylko dopasować się do ideału stworzonego przez mass media, narzuconego z zewnątrz. Dlatego czują, że „muszą” robić pewne rzeczy, nawet w ramach relaksu. Ich największym problemem jest brak asertywności; próbują spełnić oczekiwana wszystkich wokół, nawet gdy one się wykluczają.

W dążeniu do ideału nie ma oczywiście nic złego, o ile damy sobie prawo do marginesu błędu.

Kobiety bardzo często chcą pogodzić za wiele ról społecznych na raz. Chcą być świetną pracownicą, dobrą żoną i kochanką, wyglądającą świetnie. Dalej jest jeszcze trudniej – pojawia się dziecko i zaczynamy czuć potrzebę kolejnego ideału – cudownej mamy. Idealna mama zawsze jest pogodna, cierpliwa, ma siłę i pomysły, żeby bawić się z dzieckiem. Tylko że prędzej czy później poczuje się zmęczona, będzie w złym humorze albo zabraknie jej czasu. Nie ma sensu się o to obwiniać, bo to i tak się zdarzy, czy tego chcemy, czy nie.

Są dobre i złe strony bycia perfekcjonistą. Perfekcjonista może być bardzo trudny dla otoczenia, ale może i mieć na niego bardzo dobry wpływ w zakresie motywacji do działania. Często widzimy to w związkach. Kobieta-perfekcjonistka może mieć zbawienny wpływ na biernego, mniej przebojowego mężczyznę: zmotywować go do rozwoju, przekonać go, że stać go na więcej. Ale może też zatruć mu życie zbyt wygórowanymi oczekiwaniami.

Kultura, w której  żyjemy, wmawia nam, że jedynie perfekcjonizm jest drogą do sukcesu. Nic bardziej mylnego. Nie ma ludzi idealnych, idealnych sylwetek, idealnych pracowników i idealnych mam. Jesteśmy jedynie ludźmi i popełniamy błędy. Jeśli staramy się ze wszelką cenę ich nie popełniać, staje się to dla nas tak bardzo stresujące i obciążające, że tracimy radość z życia i dążenia do danego celu.

Może warto, więc jednak zastanowić się, co mi daje takie dążenie na siłę? Może możemy z czegoś zrezygnować, przestać starać się być idealnym tylko skupić się na życiu, które nas otacza, które jest zmienne, ma wady i zalety i dlatego właśnie jest takie ciekawe i zaskakujące?

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: emocje