Lęk przyszłych mam - o trudnościach w relacjach rodzinnych

Każda kobieta chciałaby pewnie przeżyć okres ciąży jako wyjątkowy czas. Niestety, nasze doświadczenia, relacje w rodzinie mogą spowodować, że będziemy czuć różne trudne emocje, w tym bardzo silne napięcie i lęk.

Odnosząc się do relacji z rodziną szczególnie istotna jest tutaj relacja matki z córką. Kobieta będąca w ciąży musi sprostać roli bycia matką, już nie tylko córką. W przypadku, kiedy relacja z matką była trudna, konfliktowa lub kiedy matka nie stanowi wzoru dla córki, jest to bardzo utrudnione. Wiąże się to również z akceptacją płci i roli społecznej.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Bardzo istotne jest również teraz pogodzenie dwóch ról – bycia matką i bycia sprawną zawodowo. Dotyczy to szczególnie kobiet chcących robić karierę zawodową, których praca jest wymagająca i absorbująca. Takie kobiety mogą odczuwać silny lęk, że dziecko, które przyjdzie na świat, spowoduje, że nie uda im się sprostać wszystkim oczekiwaniom.

Często źródłem niepokoju jest sytuacja materialna przyszłych rodziców, szczególnie nieustalona sytuacja rodzinna. Samotne macierzyństwo również może powodować silniejszy lęk i długotrwały stres.

Negatywne emocje podczas ciąży mogą być też nasilane poprzez wcześniejsze doświadczenia położnicze, takie jak straty ciąż, trudne przebiegi, nieprzyjemne doświadczenia porodu.

Bardzo istotnym czynnikiem są cechy osobowościowe przyszłych matek. Bardziej narażone na wzmożony lęk są osoby o profilu neurotycznym osobowości, obniżonej ekstrawersji, tendencji do wyolbrzymiania własnych konfliktów wewnętrznych, sztywności myślenia oraz mniejszej odporności na stres.

Wszystkie opisane konflikty nigdy niesą czymś nie do rozwiązania. Warto jednak mieć świadomość, że takowe istnieją i mogą nas dotyczyć. Wiedza ta pozwala się nam z nimi bardziej oswoić i zobaczyć, że możemy coś zmienić, bo już wiemy, skąd nasze napięcie się bierze.

Kobieta w ciąży, a szczególnie taka, która ma dużo wewnętrznych konfliktów i trudnych doświadczeń, powinna być otoczona czułą opieką bliskich. Jeśli natomiast ma trudność w poradzeniu sobie z lękiem i niepokojem, warto skorzystać z pomocy psychologa czy też psychoterapeuty. Szkoda nerwów, szkoda zdrowia, będziemy go przecież potrzebować dużo jak przyjdzie na świat nasz maluszek. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: emocje