Jak sobie radzić z bólem? – Nie tylko leki leczą

Ból jest zjawiskiem bardzo nieprzyjemnym. Każdy, niestety, go zna. Każdy ma swój indywidualny sposób radzenia sobie z nim. Przyjrzyjmy się, czy możemy sobie jakoś pomóc, jak nas boli. Zaskakujące jest, jak bardzo psychika ma tutaj dużo wspólnego z przeżywaniem bólu i sposobami radzenia sobie z nim. Bólem zajmują się poradnie leczenia bólu, które na stałe współpracują z psychologami czy też psychoterapeutami. Dzieje się tak, ponieważ ból jest zjawiskiem również psychicznym.

W przypadku bólu przewlekłego o średnim lub dużym natężeniu pojawia się nawet często zespół objawów przypominających typowy zespół nerwicowy. Dzieje się tak, ponieważ objawem lęku i bólu mogą być również: zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, częstomocz, zaburzenia żołądkowe, tachykardia, potliwość, drżenie mięśni.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Ponadto i lęk i ból mogą wywoływać objawy niepokoju ruchowego, poczucie osaczenia, możliwość zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci, drażliwość, pogorszenie kontaktów z otoczeniem, a także wzmożoną drażliwość, zaburzenia snu, utratę wagi. A jak wspomnieliśmy wyżej, przygnębienie i depresja, także powodują, że wytrzymałość na ból zmniejsza się.

Każdy z nas pewnie pamięta i zna aż nadto te sytuacje ze swojego życia, kiedy to odczuwamy duży ból i kiedy tak bardzo koncentrujemy się na naszych odczuciach bólowych. Koncentracja owa, czyli sytuacja, gdy ból jest w centrum zainteresowania, wpływa zdecydowanie na natężenie bólu, zwiększając jego subiektywne odczucie. Każdy pewnie jest w stanie przypomnieć sobie sytuacje, kiedy np. siedzimy w złym nastroju i myślimy, jak bardzo nas boli i jak bardzo jesteśmy biedni, że to właśnie nas dotknęła choroba. Wówczas boli nas bardziej. Kiedy natomiast w tej samej sytuacji jesteśmy z bliskimi, robimy coś dla nas przyjemnego, odczucia bólowe są zdecydowanie mniejsze.

Pamięć i uwaga są więc także czynnikami, które odgrywają istotną rolę w modyfikowaniu percepcji bólu. Koncentracja uwagi na bolesnych doznaniach, pilna, ciągła samoobserwacja (często stymulowana lękiem), powoduje, że odczuwamy ból znacznie intensywniej.

Wówczas warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty, który - dzięki różnym technikom pracy - pomoże nam znaleźć sposoby na zmianę myślenia o bólu, a tym samym spowoduje jego faktycznie słabsze odczuwanie. Może warto więc sięgnąć po taką pomoc, jeśli faktycznie nas bardzo boli? Z pewnością to nie zaszkodzi, jak łykane w nadmiarze tabletki przeciwbólowe.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: ból, lekarstwo