Ile trzeba spać, aby się wyspać?

Sen to zdrowie, już to wiemy. Ile właściwie trzeba spać, aby dobrze się wyspać? Pełny cykl snu trwa około 90. minut, a więc zdrowe spanie to właśnie wielokrotność tego cyklu.

Podczas nocy przechodzimy kilka powtórzeń pełnego cyklu. Pamiętajmy o tym, a będziemy o wiele lepiej i pełniej wyspani.

Przyjrzyjmy się kolejnym fazom, aby wiedzieć, co się z nami wówczas dzieje.

Pierwsza faza trwa około 5. minut i jest to moment zasypiania. Wtedy to jesteśmy na granicy snu i jawy. Następnie temperatura naszego ciała zaczyna spadać, a my stajemy się bardziej obojętni na bodźce z otoczenia. Wtedy zasypiamy głębiej. Faza ta trwa 15 minut. Kiedy ta faza minie, zaczynamy zapadać w głęboki sen. Spada nam ciśnienie krwi, spowalnia się nasz oddech, nasze mięśnie zaczynają odpoczywać. Ten etap nazywamy NREM. Wtedy następuje właściwa faza snu i to jest bardzo potrzebne, bo wówczas nasz organizm faktycznie odpoczywa. Czas potrzebny na fazę NREM to około godziny.

Kiedy przejdziemy już fazę snu głębokiego, zaczynamy powoli wpadać w fazę REM, która trwa do 15. minut. Wtedy to nasz mózg staje się bardziej aktywny, gałki oczne zaczynają wykonywać szybsze ruchy. W fazie REM mamy najbardziej wyraziste sny. Po niej, jeśli się nie obudzimy, zaczynamy powtarzać cykl snu od fazy NREM.

Jak widzimy, bardzo istotne jest planowanie snu tak, aby budzić się we właściwej fazie, ponieważ będzie to zgodne z naszym organizmem.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >