Zatrzymaj się

Żyjemy w biegu. Ciągle za czymś biegniemy. Nie mamy czasu. Ciągle pojawiają się jakieś nowe wyzwania, nowe technologie, które musimy zrozumieć, pojąć. Nowe wynalazki mają nam ułatwiać życie, mają sprawić, że będziemy mieć więcej czasu.

Pralka wypierze, wysuszy się w suszarce, szkoda, że jeszcze pralka nie prasuje. Mamy już inteligentne odkurzacze, szybkie samochody i komputery. 

Czy żyje nam się przez to lepiej? Czy mamy więcej czasu?

Wręcz przeciwnie. Czasu jest coraz mniej, szczególnie tego, który możemy poświęcić bliskim. Większość usług jest dostępnych od ręki, ciągle wydaje nam się, że czegoś potrzebujemy. W każdej chwili możemy sięgnąć do Internetu i znaleźć każdą odpowiedź, zawrzeć szybką znajomość, nawet nie wychodząc z domu. To wiele ułatwia, ale też jest strasznie smutne, bo nie pozwala na budowanie zdrowych relacji, na szukanie siebie wolniej, spokojniej. Nauczyliśmy się, że wszystko można szybko, że nie możemy za długo chorować. Bierzemy szybki trzydniowy antybiotyk na zwykłe zaziębienie. I tak, oczywiście, zdrowiejemy szybko, ale i uodparniamy się na dany lek i każda późniejsza infekcja leczy się dużo gorzej.

Podobnie jest z relacjami. Nie budujemy ich. Nauczyliśmy się, że wszystko można szybko i bez bólu. Nie mam czasu na znajomych, wejdę na portal społecznościowy, znajdę ich szybko. Tam też nie muszę o nikogo dbać aż tak bardzo.

Jemy szybko, korzystamy z gotowych potraw, fast foodów, półproduktów.

Niestety, nic z tej szybkości nie wychodzi nam na zdrowie.

Spróbujmy się zatrzymać, spojrzeć na siebie z dystansu, zastanowić się, co lubię, co sprawia mi przyjemność, dlaczego nie mogę znaleźć czasu dla najbliższych. Może okaże się, że mamy zapchany grafik zadaniami, które nie są wcale aż tak ważne. Może zamiast planować kolejny, po prostu wybierzmy się z rodziną na spacer, poczujmy trawę, nawet jesienny deszcz, zerwijmy stokrotkę, zbierzmy kasztany. Kto pamięta, jak w dzieciństwie robił ludziki kasztanowe? To bardzo przyjemna czynność, a czy teraz tak cieszymy się z jesieni?

Spróbujmy poczuć smak potraw, posmakować je, nie jeść półproduktów. Od razu poczujemy się lepiej, nasz organizm to doceni.

Zadbajmy o przyjaciół, o bliskich, nie czekajmy aż zostaną nam jedynie znajomości z Internetu. Znajdźmy ludzi, którzy będą cieszyć się ze wspólnych chwil, zachwycą się kolorami jesieni.

Po co to wszystko?

Odpowiedź jest prosta – bo jesteśmy ludźmi i to bardzo ważne, aby nie stać się jedynie maszyną do wykonywania zadań. Każdy człowiek pragnie bliskości, uczuć, nie tylko zadań do wykonania. Pamiętajmy o tym i starajmy się znaleźć chwilkę na zatrzymanie się.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >