Każdy pewnie spotkał się z sytuacją, kiedy pracujemy, uczymy się i nic nam nie dolega. Myślimy sobie o wolnych dniach, planujemy różne aktywności na weekend. Kiedy ten jednak przychodzi, nagle zaczynamy odczuwać dolegliwości różnego rodzaju. Zaczyna nas boleć gardło, głowa, mamy nawet temperaturę. Objawy grypowe. Jednak w okolicach niedzieli ona mija. Kolejny tydzień spędzamy na pracy i w kolejny piątek znów zaczynamy chorować.
Cóż to takiego jest?
Badacze wskazują na termin grypa weekendowa, którym właśnie określa się tego rodzaju dolegliwości. Chorujemy w dni wolne od pracy, bo wtedy nasz organizm odreagowuje natężony stres z tygodnia. W ciągu pracy musimy się spiąć, żyjemy na pełnych obrotach, wzrasta nam poziom adrenaliny. Nie ma tu miejsca na chorowanie. Dopiero jak przychodzą wolne dni, organizm zaczyna pozwalać sobie na odpoczynek, opada poziom hormonów stresu i… zaczynamy chorować.
Dlaczego tak się dzieje?
Z reguły takie chorowanie dopada osoby, które są bardzo obowiązkowe, perfekcjonistów, którzy nie pozwalają sobie na odrobinę słabości, na odpoczynek. Dla nich osiąganie dobrego wyniku jest najważniejsze. Dopiero, kiedy przychodzi wolny dzień, pozwalamy sobie na luz, organizm przestaje być eksploatowany na pełnych obrotach, spada mu odporność i pozwala sobie na chorowanie.
Niektórzy powiedzą, że to dobrze, że akurat w wolne dni, że wtedy można sobie na to pozwolić. Niestety, tak nie jest, ponieważ wolne dni mają nam służyć do odpoczynku, a nie do chorowania. Leżąc w łóżku z objawami grypy nie odpoczywamy. Nasz organizm choruje i jest również eksploatowany. To żaden wypoczynek.
Na weekendowe grypy zapadają często pracoholicy, którzy nie są w stanie odpuścić w tygodniu. A organizm o swoje się upomni i zachoruje, żeby zatrzymać nas w łóżku.
Co zrobić, aby tego uniknąć?
Przede wszystkim nauczyć się odpoczywać, aby nie doprowadzać się do ostateczności.
Oto kilka zasad, które pomogą nam uniknąć weekendowego chorowania i pozwolą cieszyć się wolnymi dniami:
- Postaraj się wysypiać, min. 6-7 godzin dziennie.
- Nie pij więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie.
- Ustal priorytety – może niektóre zadania możesz oddelegować, przez co zyskasz więcej czasu.
- Postaraj się znaleźć czas na 30 minut relaksu wieczorem – może to być spacer, medytacja, sport, czytanie książki, cokolwiek, co Cię relaksuje.
- Pomyśl o swoim stosunku do pracy – czy jest on zdrowy?
Zasady te pomogą nam uniknąć przemęczenia psychicznego i umożliwią nam właściwy wypoczynek podczas weekendu, a tym samym większą efektywność w ciągu tygodnia pracy.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >