Czym jest efekt osłabienia przez fotografowanie

Badacze wykazali ostatnio, że fotografowanie sprawia, iż gorzej zapamiętujemy szczegóły. To ciekawy wniosek, ponieważ z reguły wydaje nam się, że jest zupełnie odwrotnie – że jeśli uwiecznimy coś na zdjęciu, zostanie to z nami na dłużej. Okazuje się jednak, że fotografowanie osłabia naszą pamięć.

Dlaczego tak się dzieje?

Gdy mamy do dyspozycji aparat, nie koncentrujemy się na zapamiętaniu wielu szczegółów, bo wiemy, że wszystko i tak pozostanie na zdjęciu. Jeśli mielibyśmy polegać jedynie na własnej pamięci, bardziej skupialibyśmy się na danym przedmiocie.

To ciekawy wniosek, który pokazuje, że nie każda nowinka techniki służy rozwojowi człowieka. Tutaj możemy mówić o traceniu uważności, czyli koncentracji na szczegółach otaczającego nas świata. Pamiętajmy o tym i rozumnie korzystajmy z nowych technologii.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >