Człowiek - istota społeczna

Powszechnie wiadomo, że ludzie są istotami społecznymi. Bardziej lub mniej lubimy towarzystwo innych, ale jak jest nam źle, wsparcie jest nieocenione.

Funkcjonowanie wśród ludzi jest nam potrzebne. To tam nabywamy potrzebnych nam umiejętności i zasobów na przyszłość, dzięki którym często jest nam łatwiej radzić sobie z trudnościami dnia codziennego oraz z innymi, większymi problemami. Każdy z nas wie, że rola naszych przyjaciół, bliskich często jest nieoceniona i ich wsparcie wyrywa nas z otchłani rozpaczy.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny 

W obecnych czasach, żyjąc w dobie internetu, często nasze kontakty są wirtualne. Należymy do różnych grup społecznych, portali, piszemy na forach internetowych. Takie kontakty nawiązujemy z grupą ludzi o podobnych problemach, zainteresowaniach. Nic jednak nie zastąpi realnego kontaktu z przyjaciółmi, rodziną, bliskimi znajomymi. To oni są często dla nas grupą wsparcia. Dzięki takim relacjom uzyskujemy na przyszłość zasoby pomocowe. Wiemy, że jak jest nam źle, jak mamy problem, to oni będą nas wspierać , doradzać i próbować wyciągać z dołka.

Dlaczego wsparcie jest dla nas tak ważne?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim kontakt z innymi daje wsparcie emocjonalne. Bardzo ważne jest poczucie, że nie zostaliśmy sami ze swoimi problemami. Kontakt taki pozwala na podzielenie się swoimi emocjami z innymi, przeżycie ich w bezpieczniejszych warunkach i uzyskanie pomocy. Dzięki takim relacjom nasza samoocena wzrasta. Człowiek staje się bardziej wartościowy, jeśli ma wokół siebie innych bliskich mu ludzi, którzy dobrze mu życzą.

Grupa społeczna daje również bardzo duże wsparcie poznawcze, czyli pozwala zrozumieć nasz problem, zobaczyć go z innej perspektywy. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest głębsze zrozumienie sytuacji i łatwiejsze jej rozwiązanie. Przecież każdy z nas wie, że im lepiej coś znamy i rozumiemy, tym łatwiej jest nam coś rozstrzygnąć.

Kolejnym istotnym argumentem przemawiającym za lepszym funkcjonowaniem w kontaktach społecznych jest fakt, że taka relacja daje znaczne wsparcie instrumentalne, czyli po prostu pomaga znaleźć gotowe rozwiązanie trudności. Taką rolę często pełnią właśnie grupy tematyczne, fora internetowe, czy też grupy wsparcia – dostarczają różne, do tej pory nieznane gotowe rozwiązania.

Widzimy już, że łatwiej jest nam funkcjonować z innymi. Mamy z tego zbyt wiele korzyści, aby zrezygnować i wybrać samotność. W końcu bycie w grupie leży w naszej naturze – naturze człowieka – istoty społecznej. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: emocje