Co zrobić, aby dziecko dobrze zasypiało?

Bardzo ważne pytanie dla młodych rodziców, ponieważ dotyczy również ich. Jeśli dziecko nie śpi, oni też nie mogą odpocząć. Dlatego temat jest ważny i każdy może znajdzie w nim coś dla siebie.

Wybierz najlepszy pakiet dietetyczny

Najważniejsza w wychowaniu dzieci jest konsekwencja. Podobnie jest ze snem. Jeśli pozwolimy maluchowi na naruszanie granic i przedłużanie pory spania, będziemy mieli kłopot gotowy. Warto od samego początku przestrzegać pór dnia, aby dziecko miało też większe poczucie bezpieczeństwa i stałości. Warto również przyjrzeć się poniższym zasadom, które mogą nam ułatwić uśpienie malucha:

  • Pamiętajmy o tym, aby przed snem dziecko było wyciszone, nie staramy się go zmęczyć, bo to jedynie rozbudzi jego energię i zasnąć będzie mu bardzo ciężko. Lepiej jest poleżeć z nim na dywanie, posłuchać muzyki, pośpiewać. Zrobić coś, co je wycisza.
  • Nie pozwalajmy dziecku oglądać bajek na dobranoc tuż przed pójściem do łóżka. Może to bowiem wyzwolić w nim zbyt dużą aktywność emocjonalną i tym samym utrudnić mu zaśnięcie. Lepiej znacznie jest poczytać dziecku bajkę samemu. To znacznie zbliża nas do malucha, a jemu pozwala się wyciszyć w szumie naszych słów.
  • Pamiętaj o higienie pokoju przed snem. Warto przewietrzyć pokój dziecka. Nie przegrzewajmy go również – przecież sami wiemy, że lepiej nam się śpi, jeśli w pomieszczeniu jest chłodno.
  • Daj dziecku czas na zaśnięcie. Nikt nie byłby w stanie zasnąć na żądanie. Dziecko też nie potrafi. Warto więc dać mu na to czas.
  • Pamiętaj, że ma ono czuć się bezpiecznie. Jeśli w ciągu dnia opiekuje się nim ktoś inny (babcia, albo opiekunka), a Ty wieczorem wracasz z pracy i próbujesz go uśpić, maluch może być podekscytowany obecnością mamy i nie zaśnie tak łatwo. Trzeba mu stworzyć komfortowe warunki. Musi czuć się bezpiecznie, aby móc się oddać w sen.

Myślę, że warto spróbować zastosować powyższe zasady. Może będzie nam łatwiej uśpić naszego maluszka? 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >