Znany wszystkim. Dodaje wykwintnego smaku potrawom.
Roślina przyprawowa popularnie stosowana nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wykorzystywana jest w kuchniach niemal każdego zakątka naszego globu.
Jako pierwsi, około cztery tysiące lat temu, to Chińczycy zastosowali szczypiorek do przyprawiania potraw, ale prawdopodobnie pochodzi on z Syberii. W średniowieczu traktowano go jako skuteczny lek na dolegliwości żołądkowe, przeziębienie, leczący słuch, a także przypisywano mu moc chroniącą przed duchami i czarownicami, tak jak czosnkowi i cebuli.
Zawiera duże ilości witaminy A, B1, B2, C, K, E, kwas foliowy oraz olejki eteryczne zawierające siarkę, jest również niezwykle bogatym źródłem soli mineralnych. Zawiera znaczne ilości soli, potasu, wapnia, sodu, fosforu, żelaza i magnezu. Zalecany do stosowania w diecie w leczeniu grzybicy, podobnie jak cebula, czosnek czy por. Szczypior ma właściwości bakteriobójcze oraz wspomagające przemianę materii. Wpływa również regulująco na frakcje cholesterolowe.
Pamiętajmy jednak o szczegółach:
Są osoby, które źle tolerują szczypiorek. Mogą wtedy spróbować stosować szczypiorek sparzony wrzącą wodą, bądź chwilę gotowany. Będzie wtedy łatwiej strawny, nie spowoduje nieprzyjemnego oddechu.
I jeszcze jedno. Miejmy litość nad naszymi współlokatorami, współpracownikami, petentami. Pamiętajmy o tym, iż jeśli w towarzystwie tylko my będziemy spożywali surowy szczypior, nasi współtowarzysze z całą pewnością nie będą zachwyceni naszym oddechem. Sytuacja komfortowa jest, gdy przy stole szczypior jedzą wszyscy lub robimy to wieczorkiem! Pamiętajmy, by zadbać o dobre relacje z bliźnimi!
Szczypiorek możemy samodzielnie, w prosty sposób wyhodować w warunkach domowych. Wystarczy wsadzić kiełkującą cebulę do doniczki i przykryć ją do wysokości ¾ ziemią.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >