Jako dziecię uwielbiałam wyrywać w babcinym ogródku bulwy kalarepy. Siedząc na ławce koło altanki, rozkoszowałam się ich smakiem i odgłosami chrupania. Teraz dziecko siedząc na takiej samej ławeczce rozkoszowałoby się chipsami lub batonikami. Różnica była taka, że kalarepka nie groziła nadwagą, insulinoopornością (w konsekwencji cukrzycą) i odkładaniem zbędnego tłuszczyku.
Kalarepa jest odmianą kapusty warzywnej, wytworzyła spichrzową bulwę pędową, z której wyrasta kilka liści o długich ogonkach. W Polsce jest popularną rośliną uprawną i coraz chętniej wraca na nasze stoły. Kalarepa znana była już w starożytnym Rzymie, choć do Polski dotarła dopiero w XIX wieku.
Jest to bardzo cenne warzywo o dużych wartościach odżywczych i smakowych. Najbogatszą w witaminy i sole mineralne częścią rośliny są młode liście, które pod względem wartości odżywczych znacznie przewyższają zgrubiałą łodygę.
Kalarepa zawiera całe bogactwo związków mineralnych i witamin, m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Wspomaga też utrzymywanie zawartość cukru we krwi i ułatwia trawienie.
Spójrzmy łaskawiej na powracające na nasze stoły warzywo...
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >