BMI- wskaźnik masy ciała - body mass index
Prosty sposób określenia otyłości u człowieka. Jest on wyliczany z wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej (wg. WHO) Ważna dla nas klasyfikacja otyłości (WHO) BMI (kg/m2) prawidłowa masa ciała = 18,5 - 24,9 nadwaga >=25 nadwaga bez otyłości =25 - 29,9 stopień I otyłości =30 - 34,9 stopień II otyłości =35 - 39,9 stopień III otyłości (ekstremalna) >= 40.
Przykładowo mężczyzna ważący 90 kilogramów przy wzroście 170 centymetrów ma
BMI = 90 : (1,70x1,7) = 31,1
Wobec dzieci posługujemy się nie wskaźnikiem BMI, a specjalnymi tablicami centylowymi.
Jabłko czy gruszka? I nie o słodkie owoce tu chodzi...
Wskaźnik WHR (Waist-to-Hip Ratio) - jeden z najprostszych i najczęściej stosowanych pomiarów antropometrycznych stosowany do obliczenia obwodu tali i bioder. Obwód talii w centymetrach, mierzy się w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber a górnym grzebieniem kości biodrowej. Najszerszy obwód bioder określa się na wysokości krętarza większego, czyli nieregularnej wyniosłości końca kości udowej. Następnie ocenia się stosunek talii do bioder. Na podstawie tych obliczeń możemy określić dwa typy otyłości:
- Otyłość typu "gruszka" - udowo-pośladkowa, (gynoidalna, typu kobiecego, gruszkowata). Wskaźnik WHR jest poniżej 0,8 kobiet, a u mężczyzn poniżej 1,0. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy bioder, ud, pośladków i kończyn dolnych, nie jest tak groźna dla zdrowia jak otyłość typu jabłko, ale jest trudniejsza do zwalczenia.
- Otyłość typu "jabłko" - (inne określenia: otyłość brzuszna, wisceralna - tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest głównie wewnątrz jamy brzusznej) częściej dotyczy mężczyzn. Wskaźnik WHR jest równy lub wyższy od 0,8 u kobiet, a u mężczyzn równy lub wyższy od 1,0 W tym typie otyłości występuje większe ryzyko chorób towarzyszących. Częściej pojawiają się zaburzenia metaboliczne, prowadzące do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, cukrzycy i innych chorób układu krążenia
BIA - Obecnie jest jedną z najdokładniejszych i coraz łatwiej dostępnych metod określenia składu ciała - badanie bioimpedancji, gdzie mierzy się oporność i przewodność ciała. Metoda ta pozwala ocenić ilość tkanki tłuszczowej, wody oraz beztłuszczową masę ciała. W zależności od typu aparatu, można uzyskać wiele dodatkowych informacji. Pomiaru metodą bioimpedancji można dokonać w niektórych przychodniach, klinikach czy poradniach dietetycznych oraz w wybranych siłowniach.
Skomplikowane? Chyba nie! :-)
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >