Wężymord – brzmi odrobinkę tajemniczo, trochę strasznie – a to tylko skorzonera!
Wężymord czarny korzeń, czarne korzonki, skorzonera – gatunek rośliny warzywnej z rodziny astrowatych. Pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz części Azji: Syberia Zachodnia, Kaukaz, Zakaukazie, Dagestan.
Skąd ta zaskakująca nazwa? Wężymord pochodzi z czasów, gdy w medycynie ludowej używano tego warzywa jako leku na jad żmiji dżumę.
Jego cechą charakterystyczną jest brunatny, długi korzeń, który musi być obrany przed spożyciem, gdyż jego skórka jest niejadalna i lekko zdrewniała. Trzeba uważać przy jego obieraniu i nie przestraszyć się, kiedy lepki, gęsty, biały sok, który wydziela się po przekrojeniu korzenia, barwi na ceglasto-czerwono. Gotując to warzywo możemy doświadczyć sceny niczym z horroru – woda zaczyna robić się czerwona. Ale to już wiemy, więc spokojnie!
Skorzonera cieszy nas doskonałym smakiem i jest często traktowana jako zamiennik znacznie droższych szparagów, choć nie jest aż tak łagodna. Korzeń skorzonery można gotować, piec, smażyć lub podawać z sosami, na przykład beszamelowym albo w postaci zupy-kremu z czosnkiem.
Skorzonera jest bardzo sycąca i ma dużą wartość odżywczą. Zawiera sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminy: E, B1, B2, C oraz kwas nikotynowy.
Korzeń ma właściwości wykrztuśne i napotne, poprawia trawienie, działa moczopędnie.
Następny doskonały składnik urozmaicający naszą dietę.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >