Jak mówi klasyk „w medycynie jak w kinie, wszystko się zdarzyć może”, a w dietetyce…? :)
Poniżej przytoczę kilka ciekawych wypowiedzi dr hab. Małgorzaty Drywień ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
– Nasz ukochany (przez niektórych) SZPINAK nie jest nieocenionym źródłem żelaza, gdyż przyswajamy z niego tylko ok. 1%.
– Podobna ilość żelaza jak w szpinaku znajduje się w WOŁOWINIE – ale z niej możemy przyswoić ok. 20% zawartego w niej żelaza.
– Czy możemy jeść sałatkę z POMIDORA I OGÓRKA? Nie! Tak! A więc jak?
Ogórek zawiera enzym askorbinazę, który rozkłada wit. C. Możemy jednak przygotować sałatkę, nie narażając się na straty wit. C zawartej w papryce czy pomidorach. Należy je najpierw polać odrobiną oliwy, która otoczy i ochroni warzywa. Dopiero potem można wkroić ogórek i delektować się smakiem.
– Nie ma fizjologicznego uzasadnienia stosowania zasady NIEŁĄCZENIA poszczególnych produktów w posiłku. Automatycznie pojawia się sygnał hormonalny i wytwarzane są odpowiednie enzymy trawienne. Np. warzywa jedzone z mięsem powodują, że wit. C zwiększa wchłanianie żelaza.
– A co z MLEKIEM? Pić czy nie pić? Większość ludzi (dorosłych) na świecie genetycznie nie jest przystosowana do trawienia laktozy (cukru mlecznego), czyli nie może pić mleka. Są grupy etniczne, które jednak w jakiś sposób przystosowały się do spożywania mleka (nasza część świata, Beduini, Tuaregowie, Nomadowie), i takie, które nie wytwarzają enzymu rozkładającego laktozę, czyli laktazy (większość Azjatów, całe Chiny, Arabowie, Grecy cypryjscy, Żydzi Aszkenazyjscy, w Afryce mieszkańcy Nigerii, plemiona Hausa, Bantu, wszystkie grupy etniczne z Ameryki Południowej i Północnej). Dobrą tolerancją laktozy wykazuje się tylko 30% społeczeństwa na świecie.
– BRĄZOWY CUKIER. Jaką ma przewagę nad cukrem białym? Przede wszystkim wyższą cenę! Co poza tym? Mikroskopijne pozostałości składników mineralnych (tylko kiedy ma dodatek melasy), nieznacznie niższą wartość kaloryczną niż cukier biały. Niektórzy producenci barwią cukier biały… A wyższa cena pozostaje.
– HERBATĘ Z CYTRYNKĄ poproszę. Szkodliwa? Uważa się, że aluminium znajduje się w liściach herbaty i w herbacianych torebeczkach. Rzeczywiście, sok z cytryny intensyfikuje przechodzenie aluminium do naparu. Co więc zrobić, jeśli nie możemy się obejść bez herbaty z cytryną?
- dodać sok z cytryny dopiero po wyjęciu torebki z herbatą,
- zamiast herbaty w torebkach używać liściastej, zaparzanej w zaparzaczkach („jajko” do herbaty) – unikamy ewentualnego aluminium zawartego w torebeczce.
Ale jeśli nie możesz zrezygnować z herbaty i nie stosujesz się do powyższych zaleceń – i tak z filiżanką herbaty możesz wypić najwyżej 1/50 aluminium spożywanego przez nas w ciągu tygodnia.
Więc rozkoszuj się taką herbatą, jaką lubisz. Oczywiście bez cukru! Pamiętacie?
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >