Czy byłeś kiedykolwiek ciekawy, dlaczego tak chętnie i z przyjemnością kolejny raz sięgasz po butelkę czy puszkę coli?
Bo wiesz, że ma jedyny w swoim rodzaju słodko-kwaśny, aromatyczny smak, bo bąbelki sprawią ci radość, bo gdy jesteś zmęczony, postawi cię na nogi, bo ją bardzo lubisz...
Ten szalenie lubiany napój ma skład: woda, cukier (napój typu light - aspartam), dwutlenek węgla, karmel amoniakalno-siarczynowy E150d (barwnik), kwas ortofosforowy E338 (regulator kwasowości), aromaty, kofeina.
Dwa składniki, które odróżniają napoje, określane w Polsce colami, od innych napojów gazowanych, pochodzą od liści koki oraz owoców koli. Jej specyficzny smak pochodzi od mieszanki cukru oraz ekstraktów otrzymywanych z wanilii, pomarańczy, cytryny, z gałki muszkatołowej, z kolendry, z kwiatów pomarańczy gorzkiej, cynamonu i innych składników.
Pierwowzorem tych aromatycznych napojów była skomponowana w Ameryce Coca-Cola.
Do 1903 r., przeciętna szklanka Coca-Coli zawierała ok. 9 mg kokainy. Później zaczęto stosować liście koki pozbawione kokainy.
Ogólnoświatowa kariera tego produktu rozpoczęła się w 1886 r., kiedy aptekarz z Atlanty - John Pemberton - stworzył recepturę napoju na bazie ekstraktu z koli i koki, ochrzczonego "Coca-Colą”. W 1911 r. stał się on powodem ogromnego poruszenia opinii publicznej, kiedy rząd amerykański skonfiskował 40 beczek i 20 beczułek syropu Coca-Coli w Chattanooga (Tennessee), zarzucając, że sztucznie dodawana kofeina w napoju jest szkodliwa dla zdrowia. Końcowy wyrok Sądu Najwyższego zapadł na korzyść producenta, nakazując dodanie kofeiny do spisu substancji potencjalnie szkodliwych, które muszą być zawsze wyszczególniane na opakowaniu.
Do Polski napój trafił w 1957 r. Został wstępnie zaprezentowany na Targach Poznańskich, a jego dostępność była początkowo ograniczona wyłącznie do sklepów sprzedających za waluty, koloru przeważnie zielonego, rodem z miłego Zachodu. W 1972 r., dzięki umowie między władzami PRL a koncernem, rozpoczęto produkcję w kraju i zwiększono dystrybucję.
Coca-Cola produkowana była na amerykańskiej licencji przez Warszawskie Zakłady Piwowarskie oraz Górnośląskie Zakłady Piwowarskie w Zabrzu i Tychach.
W chwili obecnej w Polsce produkowana jest cała gama napojów typu cola, przez kilku niezależnych producentów.
Jak tego typu napój wpływa na Twój organizm? Dowiesz się w następnym artykule.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >