W przeszłości fluor stosowany był do leczenia nadczynności tarczycy. Fluor, podobnie jak i inne halogeny, może powodować stan zapalny i obumieranie komórek tarczycy, a w efekcie prowadzić do powstania autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Halogeny - dla przypomnienia - Fluorowce - (chlorowce, halogeny) – to pierwiastki chemiczne 17-tej grupy układu okresowego (dawniej VIIA lub VII grupy głównej) – są to: fluor, chlor, brom, jod, astat oraz zsyntetyzowany w drugiej połowie 2009 rokuununseptium.
W Stanach Zjednoczonych, w roku 1945, zaczęto dodawać fluor do wody. Miało to na celu zapobiec próchnicy zębów. W chwili obecnej spotykamy się z różnymi opiniami stomatologów co do przeciwpróchniczej skuteczności fluoru (dentyści mówią, że najważniejsze jest właściwe szczotkowanie zebów), natomiast wiadomo, iż zaburza on pracę układu endokrynologicznego i jest toksyczny dla tarczycy, ponieważ prowadzi do obumierania komórek i zaburzenia jej funkcji (badania chińskie).
Przed opracowaniem innych leków, fluor był stosowany w latach 50-tych XX wieku, do leczenia nadczynności tarczycy. Jest on efektywnym lekiem hamującym pracę tarczycy i był stosowany w dawce 0.9 do 4.2 mg/dzień. Według obliczeń, większość osób dorosłych, używając fluorowanej wody, spożywa dziennie 1.6-6.6 mg fluoru.
Dochodzą do tego: pasta do zębów, płukanki, nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, leki zawierające fluor, woda z kranu i butelkowana, napoje butelkowane, i inne, dlatego łatwo sobie zaszkodzić.
Znanych jest wiele potwierdzonych przypadków poprawy funkcji tarczycy po wyeliminowaniu fluoru.
Skąd pochodzi fluor w naszej diecie?
• Niektóre suplementy i lekarstwa (informacja powinna być na etykietach i w ulotkach)
• Napoje butelkowane, również woda
• Pasta do zębów
• Czarna herbata
• Czerwona herbata
• Pokarmy z puszek
• Czarna/czerwona sól kamienna (informacja powinna być na etykiecie)
• Żucie tabaki
Lekarstwa zawierające fluor
Do lekarstw zawierających fluor należą: środki znieczulające, stosowane przy nadkwaśności, leki uspokajające, antybiotyki, antydepresanty, środki przeciwgrzybicze, przeciwhistaminowe, obniżające poziom cholesterolu, a także leki stosowane w leczeniu malarii, stosowane do chemioterapii, hamujące apetyt, przeciw artretyzmowi, leki psychotropowe, sterydy i inne.
Herbata
Już jedna filiżanka herbaty może zaburzać pracę Twojej tarczycy.
Fluor znajdujący się w czarnej i czerwonej herbacie, pochodzi z gleby, ale również z zanieczyszczeń. Im liście są starsze i dłużej pozostają na krzewie herbaty, tym większa jest w nich zawartość fluoru.
Jak podaje gazeta Food and Chemical Toxicology, zawartość fluoru w herbacie czarnej, zielonej i białej wynosi odpowiednio: 4.5, 1.8 i 0.5 mg/l, natomiast w herbatach ziołowych, zawartość fluoru jest mniejsza i wynosi 0.13 mg/l.
Gotowanie wody prowadzi do zwiększenia ilości fluoru, natomiast zamrażanie nie ma wpływu na jego koncentrację.
Niestety, większość stosowanych w naszych gospodarstwach filtrów, nie usuwa fluoru z wody.
Fluor z wody można usunąć poprzez proces destylacji, stosowanie systemów filtrujących opartych na rewersyjnej osmozie i stosowanie specjalistycznych filtrów.
Warto zadzwonić bądź sprawdzić na stronie miejskich wodociągów, jaka jest zawartość fluoru w wodzie, którą pijemy.
Mam dobrą wiadomość dla mieszkańców Warszawy – informacja ze strony MPWiK:
Czy woda uzdatniania przez MPWiK jest dodatkowo fluoryzowana?
Nie fluoryzujemy wody w żadnym z naszych zakładów. Fluor zawarty w uzdatnianej przez nas wodzie jest pochodzenia naturalnego; jego zawartość jest badana przez laboratorium MPWiK.
Ale to nie wszytko – sprawdźmy jaką wodę butelkowaną kupujemy i co ona zawiera. Dla przypomnienia fluor ma symbol chemiczny F.
Im więcej wiemy i jesteśmy bardziej świadomi w swym postępowaniu, tym mamy wiekszą szansę na zachowanie zdrowia i możliwość cieszenia się dobrym życiem przez długie lata :).
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >