Liczba polskich dzieci z nadwagą rośnie w zastraszającym tempie…

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, występowanie nadwagi wśród dzieci w wieku 11-12 lat, zwiększyło się z 10 do 19%, w wieku 13-14 lat wzrosło z 8 do 16%, a wśród piętnastolatków z 7 do 13% - poinformowano podczas spotkania pt. "Profilaktyka chorób układu krążenia u dzieci i młodzieży".

Zjawisko dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt, jednak nadwagę wciąż stwierdza się dwukrotnie częściej wśród chłopców.

Jak stwierdziła prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, „Epidemia otyłości wynika z niewystarczającej aktywności fizycznej oraz niekorzystnych wyborów żywieniowych.

(…) Obecnie wystarczającą aktywność fizyczną stwierdza się jedynie u około 30% chłopców oraz u 20% dziewcząt. Aktywność obu płci wyraźnie maleje z wiekiem".

Prof. Fijałkowska podkreśliła, że niekorzystne zachowania zdrowotne stwierdza się równie często wśród dzieci mieszkających w miastach, jak i na wsi.

Rośnie liczba dzieci źle odżywianych. Naukowcy ocenili, że niezdrowych wyborów żywieniowych (na przykład chipsy, napoje gazowane, fast food, słodycze), dokonuje obecnie 21% dzieci w wieku 11-12 lat, 28% dzieci w wieku 13-14 lat i 33% 15-16-latków. Choć zmniejsza się częstość palenia papierosów wśród 15-16-latków, to stopniowo rośnie wśród młodszych dzieci, szczególnie dziewcząt. "To poważny problem i duże wyzwanie dla nas wszystkich" – stwierdził prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat, średnia długość życia Polaków wydłużyła się o 6 lat i wynosi 77 lat. Za efekt ten odpowiedzialne jest w pierwszym rzędzie zmniejszenie umieralności z powodu chorób układu krążenia. Mimo postępu medycyny, choroby te wciąż są najważniejszą przyczyną zgonów Polaków. Warto podkreślić, że wciąż żyjemy krócej o 4,5 roku, niż mieszkańcy Europy Zachodniej.

Jak wyjaśnił prof. Jankowski, niezdrowy tryb życia polskich dzieci może w przyszłości spowodować zwiększenie liczby zawałów serca oraz udarów mózgu i zagrozić dalszemu wydłużaniu się średniej długości życia.

Taki scenariusz może stanowić poważne obciążenie dla budżetu w przyszłości, dlatego też niezdrowy styl życia dzieci stanowi podstawowe wyzwanie dla zdrowia publicznego w Polsce.

Dieta jest ważniejsza niż się nam wszystkim wydaje.

Pod rozwagę przed zaśnięciem…..  :)

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >