Właśnie urodziłaś i z dumą zamierzasz karmić dziecko piersią. Powoli zaczęłaś układać sobie w głowie zalecenia lekarza, to co przeczytałaś na forach i w książkach, gdy nagle dosłownie zasypuje Cię lawina dobrych rad, jak karmić, co jeść gdy karmisz i co robić, gdy dziecko ma kolkę. Czujesz się zagubiona? Nic dziwnego…
W gąszczu dobrych rad czasami naprawdę trudno się odnaleźć. Istotnie, zalecenia szybko się zmieniają, a Ty masz prawo znać aktualne. Przede wszystkim wszelkie wskazówki traktuj jako naprowadzające uwagi, a nie prawdę objawioną. Każda kobieta nieco się różni, metabolizm jest inaczej rozkręcony i dlatego dieta to sprawa bardzo indywidualna. Z pewnością jednak zapotrzebowanie kaloryczne Twojego organizmu wzrasta i możesz czuć się częściej głodna.
Jeśli będziesz sama dobierać składniki w swojej diecie, zwróć uwagę nie tylko na ich ilość, ale również jakość. Musisz wiedzieć, które produkty będą Ci służyć, a z których mogą przenikać niekorzystne związki do Twojego mleka i organizmu. Postaw również na stopniowe rozszerzanie diety – tylko w ten sposób masz szansę zaobserwować, co jest dobre dla Ciebie i dla dziecka. Gdy pojawiają się problemy u dziecka typu kolka, biegunka, zaparcia, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że cierpi na nietolerancję/alergię pokarmową.
Twoja dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Wybieraj produkty gotowane w wodzie lub na parze, pieczone z niewielkim dodatkiem tłuszczu. Dbaj, aby dostarczać sobie w głównej mierze naturalne witaminy i minerały, pochodzące z różnorodnych, ale dobrze tolerowanych przez Ciebie produktów. Pamiętaj, aby dużo pić, ponieważ w związku z laktacją pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na płyny.
Jeśli chodzi o konkretne produkty, to staraj się, aby podstawą Twojej diety były pełnoziarniste węglowodany: ciemny chleb, brązowy makaron, pełnoziarnisty ryż, kasze i płatki owsiane. Jeśli nie masz przeciwwskazań, jedz jaja, ale zawsze poddane uprzednio obróbce termicznej, nie jedz surowych jajek i pamiętaj o ich alergizujących właściwościach. Dostarczaj sobie warzyw i owoców: najlepiej lekko podgotowanych lub w surowej formie, jeśli nie występują po nich dolegliwości. Możesz pić domowe soki i kompoty. Unikaj tych z dodatkiem cukru. Głównie stawiaj na źródlaną wodę, jeśli chcesz pić. Dietę wzbogacaj o nabiał: kefiry, jogurty naturalne, sery, mleko. Odstaw je jednak, jeśli zaczną się problemy związane z alergią. Z mięs wybieraj chude: indyka, kurczaka, królika, cielęcinę, chudą wieprzowinę. Zawsze odkrój widoczne kawałki tłuszczu. Nie jedz surowego mięsa. Z tłuszczów stawiaj na roślinne produkty: olej, awokado. Alkohol jest, oczywiście, zakazany. W kuchni stosuj naturalne zioła i przyprawy. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania: ostrożnie wypróbuj małą ilość produktu i obserwuj reakcję.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >