Kawa – od ziarenka z ciepłych krajów do filiżanki w Polsce…

Jaką drogę przebywa maleńkie ziarenko kawy i na jakie stresy jest narażone, nim stanie się aromatycznym, wspaniałym napojem w naszej filiżance?

 

Kawowiec wymaga specyficznych warunków klimatycznych, dlatego uprawiany jest w okolicy równika. Drzewo kawowca zaczyna owocować po 4-6 latach od zasadzenia. Białe, delikatne kwiaty o zapachu podobnym do pomarańczy, dają czerwone owoce, nieco zbliżone do wiśni. Na drzewie mogą przez cały rok znajdować się owoce o różnym stopniu dojrzałości, co utrudnia zbiór. Interesują nas jednak zawarte w środku ziarna.

Wybierz najlepszy pakiet dla siebie

Zebrane owoce poddaje się obróbce wstępnej w dwojaki sposób:

 

- metoda mokra – owoce są umieszczone w maszynach oddzielających miąższ od ziaren, następnie moczone w wodzie przez 1. dobę w celu fermentacji, układane na matach, suszone i złuszczane, by wydobyć zielone ziarenko kawy.

- metoda sucha (starsza) – owoce rozkłada się na matach i suszy na słońcu przez okres 2-3 tygodni, następnie poddawane są złuszczaniu i przebieraniu.

Kawa palona ma bardzo bogaty bukiet smakowo-zapachowy, ok. 700 związków aromatyczno-smakowych, podczas gdy kawa zielona jedynie ok. 25.

Kawę pali się dopiero w kraju docelowym, by zachować najpełniejszy smak i aromat, a produkt jak najbardziej dostosować do wymagań lokalnego odbiorcy.

Proces palenia przebiega przez 15 min. w temperaturze 200–300 ºC – choć, prawdę mówiąc, każdy producent ma w tej dziedzinie swoje doświadczenia i tajemnice technologiczne. Wiemy, że im wyższa temperatura palenia, tym ciemniejszy kolor ziaren i bardziej cierpki smak, a napój mocniejszy.

Są trzy stopnie palenia – jasny, średni i ciemny.

I z naszego punktu widzenia to ma sens – każda kawa jest inna, a my mamy, w czym wybierać!

To, jak mielimy kawę zależy od naszych upodobań i sposobu, w jaki parzymy napój. 

 W związku z rozwojem technologii opakowań i zastosowania pakowania próżniowego, chroniącego smak i aromat, możemy kupić kawę zmieloną z zachowanymi walorami:

- kawa gruboziarnista - Wyglądem przypomina sól o dużych kryształkach, jaką dekoruje się np. wypieki - odpowiednia do francuskiej prasy i perkolatora.

 - kawa średniej grubości - Rozmiarem przypomina ziarenka piasku - odpowiednia doekspresu z płaskim filtrem.

 - kawa drobna - Delikatna, przyjemna w dotyku. Troszkę drobniejsza niż cukier - odpowiednia do kawiarki i ekspresu z filtrem w kształcie stożka.

 - kawa bardzo drobna - Wręcz gładka i miękka w dotyku, ale z wyczuwalnymi drobinkami. Ziarenka są znacznie mniejsze niż cukier, ale jeszcze nie przypomina pudru - odpowiednia do ekspresu ciśnieniowego.

- kawa turecka - Gładka i sproszkowana jak mąka - odpowiednia do tureckiego ibrika.

- kawa rozpuszczalna – Wytwór XX wieku. W procesie produkcji tej kawy ziarna nie są mielone, ale kruszone. Tak rozdrobnione ziarna przepuszcza się pod dużym ciśnieniem przez strumień wody o wysokiej temperaturze. Otrzymany produkt przechodzi czyszczenie i suszenie, przybierając ostatecznie postać proszku, który jest rozpuszczalny w wodzie.

A moja ulubiona kawa? - Poranna i południowa, łagodna kawa mielona, chwilkę gotowana z cynamonem i imbirem, osłodzona odrobiną miodu…

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >