Jelito grube ma długość ok 1,5 m i rozciąga się od ujścia jelita cienkiego aż do odbytu. Dzieli się na jelito ślepe (kątnicę) wraz z wyrostkiem robaczkowym (wyrostek ma długość 8-9 cm i grubość około 0,5 cm z dużą ilością tkanki limfatycznej, biorącej udział w procesach odpornościowych i powstawania niektórych ciałek krwi), okrężnicę, składającą się z kilku odcinków i odbytnicę.
W jelicie grubym nie zachodzi wchłanianie składników odżywczych ani wydzielanie enzymów trawiennych. Ma tutaj miejsce wchłanianie wody, dzięki czemu treść jelitowa jest zagęszczana w kał. Nie wchłonięte resztki pokarmowe ulegają fermentacji i gniciu. Komórki gruczołowe wytwarzają duże ilości śluzu, który przylega ściśle do nabłonka błony śluzowej i chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi.
Dzięki ruchom robaczkowym, czyli perystaltycznym, i śluzowi, treść pokarmowa przesuwa się w kierunku odbytu. Odbytnica ma długość 12-15 cm. W dole przechodzi w kanał odbytowy długości około 4 cm, otoczony mięśniami zwieraczy. No i tu się kończy opowiastka! c.d.n...
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >