Jaki jest związek trzustki z cukrzycą typu I?

Bez trzustki nie ma mowy o prawidłowej przemianie materii. Jest niezastąpiona przy trawieniu białek, tłuszczów i węglowodanów. Jest odpowiedzialna za prawidłowy poziom cukru we krwi. Nawet poważnie chora, przez dłuższy czas wykonuje jeszcze swoją pracę. Stan zapalny trzustki może być groźny dla życia.

  

Trzustkę można podzielić na: część zewnątrzwydzielniczą (stanowiącą około 97% masy narządu), produkującą około 10 enzymów trawiących białka, węglowodany i tłuszcze oraz część wewnątrzwydzielniczą, produkującą hormony.

Funkcję wewnątrzwydzielniczą pełnią specjalne komórki trzustki, zgrupowane w tzw. wyspach Langerhansa. Komórek tych w całym narządzie jest ok. miliona, chociaż stanowią zaledwie 2% masy całego gruczołu.

W wyspach Langerhansa są trzy typy komórek: Alfa, Beta i Delta. Pierwsze odpowiadają za produkcję hormonu glukagonu, komórki Beta wytwarzają insulinę. Insulina i glukagon są niezwykle ważne w procesie przemiany materii, a także warunkują utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Glukagon kontroluje również przemianę cukrów, tłuszczów i białek. Inny hormon to somatostatyna, wytwarzany w komórkach Delta, który w razie potrzeby hamuje wydzielanie insuliny i glukagonu. Insulina jest najważniejszym hormonem trzustkowym. Brak insuliny lub jej niedostatek prowadzi do cukrzycy typu I (zwanej młodzieńczą), a więc nagromadzenia we krwi dużej ilości cukru, którego część dostaje się do moczu, a jednocześnie występuje brak cukru w komórkach całego organizmu. Insulina jest konieczna do transportowania cukru z krwi do komórek. Obniżony poziom insuliny prowadzi do groźnych dla życia zaburzeń przemiany materii na skutek braku glukozy w komórkach i ich niedożywienia.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >