Jaką rolę odgrywa trzustka w procesie trawienia?

Bez trzustki nie ma mowy o prawidłowej przemianie materii. Jest niezastąpiona przy trawieniu białek, tłuszczów i węglowodanów. Nawet poważnie chora przez dłuższy czas wykonuje jeszcze swoją pracę. Stan zapalny trzustki również może być groźny dla życia i wymaga podjęcia natychmiastowego specjalistycznego, często szpitalnego, leczenia.

Trzustkę można podzielić na: część zewnątrzwydzielniczą (stanowiącą około 97% masy narządu) produkującą około 10 enzymów trawiących białka, węglowodany i tłuszcze oraz część wewnątrzwydzielniczą produkującą hormony.

Zajmijmy się w tej chwili rolą trzustki w procesie trawienia pokarmów.

Okazało się, że funkcje zewnątrzwydzielnicze są upośledzone dopiero wtedy, gdy narząd ma już uszkodzone ok. 90% miąższu. Dbajmy więc o trzustkę i pamiętajmy o badaniach profilaktycznych.

Trzustka codziennie, jako nowoczesna fabryka chemiczna, produkuje ok. 2,5 litrów soku trzustkowego. Sok ten zawiera płyn zasadowy zobojętniający treść pokarmową przesuwającą się z żołądka oraz enzymy trawienne: trypsynę (trawiącą białka), rybonukleazę i deoksyrybonukleazę, rozkładające kwasy nukleinowe (DNA i RNA, zawarte we wszystkich komórkach).Tłuszcze trawi lipaza trzustkowa i inne. Cukry trawią enzymy glikotyczne (alfa-amylaza). Proces trawienia pokarmów odbywa się w dwunastnicy, gdzie spływają enzymy trzustkowe i żółć emulgująca (rozbijanie na drobne kuleczki) tłuszcze. Enzymy zostają uczynnione dopiero gdy trafią do jelita cienkiego, a konkretnie do dwunastnicy, gdzie rozkładają składniki pokarmowe do formy pozwalającej na przyswojenie przez organizm.

By zapobiegać chorobom związanym z trzustką, należy przede wszystkim dbać o dietę i eliminować z niej nadmiar tłuszczów i cukrów. Bardzo ważne jest rzucenie palenia papierosów i sporadyczne sięganie po alkohol w rozsądnych ilościach. I znowu odkrywamy, że alkohol jest przyczyną ponad 50% przypadków ostrego zapalenia trzustki. Powodem choroby może stać się też kamica dróg żółciowych.

Nie lekceważmy więc swojego zdrowia. Jesteśmy tylko ludźmi i możemy zachorować jak każdy inny człowiek. Nieprawda, że nas problem nie dotyczy. Bądźmy rozsądni!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >