Ile powinna wypijać wody kobieta w ciąży?

Nie jest dla nikogo nowością, że woda jest dobra w każdym momencie naszego życia. Czy chcemy schudnąć, czy przytyć, czy zależy nam na zdrowym odżywianiu, czy właśnie okazuje się, że jesteśmy w ciąży.

Przeciętna kobieta powinna wypijać 1,5 do 2 l płynów dziennie. Kobieta w ciąży – aż 3 l.

Skąd takie różnice? Wodę pijemy dlatego, aby utrzymać równowagę w organizmie. U kobiet w ciąży jest to tym bardziej ważne, ponieważ dba ona również o utrzymanie tej równowagi u rozwijającego się dziecka. U dziecka woda jest szczególnie ważna ze względu na rozwijający się ośrodkowy układ nerwowy.

Ze względu na równowagę minerałów w organizmie, kobiety w ciąży powinny decydować się na niskosodowe wody. Sód zwiększa bowiem wydalanie wapnia z organizmu. Woda wpływa również pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy: wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, reguluje rytm wypróżnień, łagodzi poranne wymioty, suchość skóry oraz częste infekcje dróg moczowych. Aby łatwiej kontrolować ilość przyjmowanych płynów, warto przeliczyć je na ilość szklanek: 10-12 dziennie zapewni prawidłowe nawodnienie organizmu. Ze względu na zawartość kofeiny raczej nie poleca się zastąpienia wody kawą lub herbatą. Radzi się uważać na ziołowe herbatki, gdyż ich działanie porównuje się do działania leków. Gazowana woda może oszukiwać system pragnienia w mózgu, dlatego raczej powinno się unikać jej spożywania. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >