Inne narody też świętują Boże Narodzenie, też obdarowują się prezentami, choć nieco inaczej. Co kraj to obyczaj!
Afryka – letnie święta pod palmą i bez śniegu!
W Republice Południowej Afryki wielu ludzi organizuje świąteczny obiad na świeżym powietrzu. Wśród tradycyjnych potraw są: indyk, pieczeń wołowa, babeczki mince pie, żółty ryż z rodzynkami, warzywa, pudding śliwkowy, krakersy. Po południu rodziny wychodzą na spacery po mieście lub nad ocean.
Koptyjskie święta w Egipcie – święta rozpoczynają się 7. stycznia wg kalendarza juliańskiego. Wcześniej Koptowie poszczą przez 45 dni, podczas których mogą spożywać jedynie ryby oraz warzywa. Na świątecznym stole znajdziemy wiele potraw, jedną z nich jest fatta (ryż ugotowany w bulionie warzywnym z dodatkiem chleba i mięsa). Nie ma tu jednak zwyczaju przygotowywania dwunastu potraw. Ważną pozycją w menu są też słodycze – ciasta i czekolady. W święta dzieci także otrzymują prezenty oraz drobne pieniądze na słodycze.
Żydzi (wiem, to już nie Afryka!) mają swoje ruchome święto Chanuka (28.11-5.12. 2013) Dla upamiętnienia ważnych żydowskich wydarzeń zapala się świecę w ośmioramiennym świeczniku – chanukiji – i przez każdy z ośmiu dni święta zapala się kolejną. Tradycyjne potrawy chanukowe to placki zwane latkes, pączki i faworki – na pamiątkę cudu chanukowego jedzone są potrawy przyrządzane na oleju.
Daleka Azja – też pod palmą!
A w dalekim Wietnamie… – W Wigilię Bożego Narodzenia chrześcijanie uczestniczą w pasterce, po której wracają do domów, aby spożyć uroczystą kolację. Kolacja ta jest najważniejszym posiłkiem obchodów Bożego Narodzenia w Wietnamie. Tradycyjne menu to przede wszystkim: zupa z kurczaka, pieczony indyk i tzw. christmas pudding.
A na Filipinach? Po pasterce całe rodziny i goście spożywają posiłek. W zamożnych domach podawany jest napój z gorącej czekolady, sałatka owocowa z makaronem, ser edam i tradycyjna szynka. W niektórych domach otwiera się wtedy prezenty. Biedni ludzie obchodzą Boże Narodzenie skromnie. Często jest to tylko ryż, natomiast jeśli są trochę zamożniejsi, to jakieś mięso. Zdarza się, że cała wioska robi zbiórkę, aby zakupić prosiaka na tę okazję.
Sri Lanka – tu nie obchodzi się Wigilii, nie dzieli opłatkiem. Uroczysty obiad spożywa się na lunch w Boże Narodzenie. Do obiadu nie używa się sztućców. Wszystkie potrawy je się rękami. Są przepyszne curry i dania kokosowe, ryż z kurczakiem i wołowiną, ugotowane ziemniaki wymieszane z ugotowaną rybą, cebulą i chili w postaci kulek, smażone w głębokim oleju kokosowym (to musi być niesamowite w smaku!) i ciasta daktylowe.
Zajrzyjmy do Nowej Zelandii (to już nie tak daleko ze Sri Lanki! J). Nowozelandczycy praktycznie nie obchodzą Wigilii, jest to normalny dzień pracy, nie obowiązuje żaden post. Świętują pierwszy dzień świąt – 25. grudnia. Spotykają się z rodziną i przyjaciółmi przy świątecznym obiedzie. Podają gotowaną szynkę, pieczonego indyka z warzywami, sałatki, mięso z grilla. Do popicia jest nowozelandzkie wino bądź piwo! Na deser jest owocowy pudding i deser bezowy z owocami. Świąteczny obiad ma miejsce przeważnie w ogrodzie bądź na plaży. Mają cieplutko, świeci słońce, kwitną i pachną drzewa i kwiaty!
Zrobiło się tak ciepło, egzotycznie, aromatycznie, milutko!
To gdzie Was mogę zaprosić na następne Święta Bożego Narodzenia?
Tymczasem wesołych świąt!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >