Czy dieta pomoże w redukcji rozstępów?

Rozstępy to bardzo powszechne defekty skóry wśród kobiet i mężczyzn. Ten problem może dotknąć każdego: osobę otyłą, kogoś, kto przytył zbyt szybko, nastolatka, który rośnie, sportowca, kobietę w okresie menopauzy czy po ciąży, przyjmujących leki sterydowe.

Każdy człowiek, u którego pojawia się ryzyko rozciągnięcia skóry, jest narażony na wystąpienie rozstępów.

Rozstępy przypominają bliznę pod powierzchnią naskórka. Początkowo są zwykle czerwone, by z czasem zblednąć. Za ich powstawanie w dużej mierze odpowiada genetyka. Jednak styl życia może pomóc zapobiec ich pojawieniu się na naszym ciele.

Niestety, kiedy rozstępy już się pojawią, bardzo trudno je usunąć. Właściwie jest to niemożliwe, nawet zabiegi laserowe jedynie zmniejszają ich widoczność. Wtedy nie pomoże też odpowiednia dieta. Ale wcześniej tak. Jeśli z wywiadu rodzinnego wynika ryzyko powstania rozstępów albo zaczynają się one pojawiać, należy zastosować wzmożone działanie dietetyczne, by złagodzić te stany. Przede wszystkim trzeba kontrolować masę ciała, utrzymując ją na stałym poziomie. Dieta powinna obfitować w chude, łatwo przyswajalne białko: indyka, chudy nabiał, jaja, ryby. Trzeba też zwrócić uwagę na witaminy poprawiające jędrność i zdrowie skóry: A, E, PP oraz B5. Aktywność fizyczna jest wskazana, ale z ograniczeniem ćwiczeń, przy których istnieje ryzyko większych uszkodzeń skóry. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym trenerem lub fizjoterapeutą. Uzupełnieniem aktywności mogą być masaże skóry, które pobudzą mikrokrążenie i uelastycznią skórę. Skórę należy również nawilżać i odżywiać. Niezwykle cenne składniki kosmetyków to: wyciąg z soi, skrzyp, bluszcz, aloes, kwas mlekowy, związki krzemu, witaminy A, C, E. 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: dieta, rozstępy