Dieta Dukana stwarza zagrożenie dla zdrowia

Chcecie schudnąć już, natychmiast? Koleżance się udało, nie musiała się głodzić, straciła zbędne kilogramy bezboleśnie? Wy też postanowiliście spróbować tej samej diety z internetu?

Zaczekajcie chwilę. Zastanówcie się, czy na pewno to, co niby tak dobre dla innych, będzie równie dobre dla was!

 

Jedną z najpopularniejszych diet odchudzających, która daje szybkie i łatwe efekty, jest wysokobiałkowa dieta Dukana. Zanim jednak zdecydujecie się ją wypróbować, wiedzcie, że wielu lekarzy i dietetyków podchodzi do niej bardzo sceptycznie i ostrzega, że tak wysoka podaż białka może prowadzić do poważnych chorób nerek, przyspieszać rozwój miażdżycy tętnic i zwiększać ryzyko raka piersi u kobiet. Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne umieściło dietę Dukana na pierwszym miejscu na liście diet, których należy unikać

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie przeprowadzili badanie na 20 szczurach laboratoryjnych. Zwierzęta podzielili na dwie grupy. Pierwszą karmili według normalnej diety (normalny poziom białka – w artykule źródłowym nie podano zawartości białka, ale w podstawowej diecie człowieka stanowi ono 15% energii), a drugą pokarmem z wysoką zawartością białka (45% energii z białka). Po 12 tygodniach (odpowiednik 9 lat ludzkich) badanie wykazało u szczurów na diecie wysokobiałkowej spadek masy ciała o 10%, ale zdecydowane pogorszenie wyników badań moczu: stężenie cytrynianów spadło o 88%, a pH wzrosło o 15%.

Naukowcy zaobserwowali u szczurów na diecie wysokobiałkowej zwiększenie masy nerek o 22% i powiększenie naczyń włosowatych filtrujących krew o 13% (wzrost otoczki kolagenowej o 32%). 

Takie wyniki są m.in. ostrzeżeniem przed powstaniem kamieni nerkowych, niewydolnością nerek i nerkowej kwasicy kanalikowej.

To były eksperymentalne badania na zwierzętach, ale dokładnie takie same skutki spotykamy u nas – u pacjentów pojawiających się w gabinetach lekarskich czy dietetycznych. Nie wspomnę już o efekcie jo-jo.

Zastanówcie się, czy chcecie stosować ryzykowną dietę Dukana. Decyzja należy do was. Jesteście dorośli. Ja bym tego nie zrobiła. Zbyt dużo wiem na temat zagrożeń, które ze sobą niesie!

 

Źródło:sciencedaily.dot.com

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >
Tagi: dieta dukana