Dieta bezglutenowa, bezlaktozowa i bezcukrowa jako lek na choroby cywilizacyjne

Od lat pojawiają się pogłoski, że jeśli chodzi o odchudzanie, to najlepsze są wysokobiałkowe, a niskowęglowodanowe diety. Do tego dochodzą informacje o dzieciach na dietach bezglutenowych, kontrowersje wokół nabiału i bezcukrowych diet. Co wybrać? A może przede wszystkim w co wierzyć?

Przed nami wiele różnych diet. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się odwołania do żywienia najbardziej podobnego do stylu naszych przodków. Ale mowa wcale nie jest o czasach średniowiecza. Ani nawet czasach antycznych. Mowa jest o stylu odżywiania, jaki panował w czasie przed rewolucji rolniczej, czyli zanim ludzie zaczęli jeść węglowodany oraz nasiona strączkowe i nabiał. Jednym z przykładem takich diet, jest dieta paleo. Główną zasadą jest unikanie wszelkich węglowodanów, poza tymi, które sami możemy pozyskać: miód, owoce. Odstawiamy również oleje rafinowane, nabiał i nasiona roślin strączkowych. Dozwolone jest mięso wszelkiego rodzaju, jaja, olej kokosowy, warzywa (oprócz wysokoskrobiowych), owoce, pestki. Założenia diety dotyczą hipotezy, że węglowodany oraz żywność przetworzona osłabia nasz układ immunologiczny, zwiększa podatność na nowotwory, cukrzycę i choroby układu krążenia. Czy rzeczywiście tak jest?

Badania nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi. Autorzy zachęcają do przejścia na dietę i zrobienia sobie tzw. próbnego miesiąca. Czy w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie zastosować się do tak rygorystycznych obostrzeń? Według mnie dużym utrudnieniem diety może być zalecenie, aby każdy produkt był z ekologicznych upraw lub hodowli.

Możliwe, że jest wiele prawdy w tych teoriach, jednak jedno jest pewne, wymagają one od nas maksymalnej uwagi, skupienia na naszych posiłkach, odpowiednim wyborze produktów i… znacznej inwestycji pieniędzy.

W każdym przypadku, gdy temat jest kontrowersyjny, polecam umiar i zdrowy rozsądek. Stosujmy diety, w których uwzględnione są wszelkie składniki odżywcze, ale postawmy na te najbardziej naturalne ich formy, najmniej przetworzone. To zdecydowanie lepszy wybór, niż „rzucanie się” w kierunku nowości, po to, aby za chwilę najeść się zabronionych rzeczy.

Kolejną ważna kwestią jest zyskanie wiedzy i świadomości. Nie ekscytujmy się nowinkami dietetycznymi nie badając wcześniej sprawy na własną rękę. Jeśli nie będziemy mieli wystarczającej wiedzy na dany temat, to nie powinniśmy podejmować się tego typu wyzwań. Zawsze również powinniśmy skonsultować się z lekarzem, jeśli mamy w planach bardziej restrykcyjne diety.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >