5 kroków do skutecznego odchudzania

Aby schudnąć, zaczynasz bardziej zwracać uwagę na to, co jesz. Starannie dobierasz składniki diety, dowiadujesz się o właściwościach spożywanych pokarmów. Podczas diety duże znaczenie ma także Twoje zachowanie. Dlatego, aby swoją przemianę uczynić jeszcze bardziej skuteczną, zapamiętaj 5 kroków skutecznego odchudzania.

1.    Planuj

Planowanie diety to ustalenie odpowiednich pór posiłków. W ten sposób nie dopuszczasz do napadów głodu po wielogodzinnej przerwie między posiłkami, a także dbasz o to, aby twój organizm miał zapewniony stały dopływ energii. Długie przerwy hamują procesy przemiany materii, a ty nie dość, że chodzisz głodny, to przestajesz chudnąć.

2.    Unikaj jedzenia na mieście

Kiedy gotujesz w domu, masz wpływ na to, co przyrządzisz. Wiesz, co dodajesz do swoich posiłków, kontrolujesz ilość tłuszczu, dbasz o odpowiednie proporcje węglowodanów i białek. Ale gdy stołujesz się w restauracji, tracisz możliwość sprawdzenia potraw. Kucharze zrobią wszystko, aby ich danie ci smakowało, dlatego nie żałują tłustej śmietany, masła, przypraw typu maggie, majonezu, dodatków w postaci grzanek czy sera.

3.    Pij wodę

O ile w lecie najczęściej nie masz problemów z dostarczeniem organizmowi odpowiedniej ilości płynów, o tyle w zimie twoje pragnienie może być naprawdę niewielkie. A jeśli już coś pijesz, to mocną kawę, herbatę, często dosładzaną. Te napoje spowodują odwodnienie i utrudnią proces odchudzania. Dodatkowe kalorie z cukru zmienią twój bilans energetyczny na plus. Uważaj także na soki, mimo że zawierają mnóstwo witamin, są również źródłem cukru. Nawet jeśli twoje menu jest idealne, ale wypijasz 3–4 szklanki soku dziennie, efekty odchudzania mogą nie być zachwycające. Na diecie nie powinieneś pić również słodzonych napojów gazowanych, które są prawdziwą bombą kaloryczną.

4.    Jedz prawdziwe jedzenie

Uważaj na wszelkie sztuczki producentów żywności. Uważnie czytaj etykiety, szczególnie na produktach typu light (zamiast tłuszczu zawierają dużo cukru), produktach polecanych do stosowania na diecie (mają mało kalorii, ale są to najczęściej cukry proste, które zaspokoją twój głód tylko na chwilę oraz nie dostarczą niezbędnych witamin i minerałów).

5.    Nie głodź się

Panuje błędne przeświadczenie, że będąc na diecie, powinno się bardzo mało jeść. Nie można się objadać – z tym trzeba się zgodzić. Jednak jeść trzeba, ale uprzednio zwracając uwagę na źródła kalorii. Podczas diety na pewno nie musisz czuć się głodny! Jeśli nie potrafisz samodzielnie ułożyć właściwej diety, skorzystaj z pomocy specjalistów.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >