Międzynarodowe badania medyczne, które odbywały się także w Polsce, już w latach 80. XX w. wykazały, że nie ma związku pomiędzy spożyciem soli kuchennej i ciśnieniem krwi. Oczywiście mówimy o zwyczajowej ilości soli, nie o ekstremalnym soleniu.
Niedawne badania dowodzą, że większym wrogiem dla serca i naczyń krwionośnych może okazać się cukier. Więc to nie sól, a cukier jest winny wysokiemu ciśnieniu.
Choroby układu krążenia wciąż są przyczyną śmierci bardzo wielu osób. Należą tu między innymi choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie czy zaburzenia rytmu serca. Światowa Organizacja Zdrowia jako czynniki ryzyka wymienia m.in. nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, małą aktywność ruchową, nadwagę i otyłość. Część czynników jest bezpośrednio powiązana z dietą.
Co bardziej szkodzi, sól czy cukier?
W naszej świadomości mocno zakodowało się, że słone potrawy są szkodliwe dla serca. Badania dowodzą, że rezygnacja z soli rzeczywiście pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, jednak w bardzo nieznacznym stopniu. Natomiast umiarkowane solenie potraw dobrą solą kuchenną, bogatą w mikroelementy jest dla nas niezbędne.
Pismo „Open Heart” opublikowało wyniki badań sugerujące, że to cukier wyrządza więcej szkód w układzie krwionośnym. Zwiększone spożywanie cukrów przyczynia się do zauważalnego podniesienia ciśnienia tętniczego krwi. Już 2 miesiące zwiększonego przyjmowania cukrów wpływało negatywnie na badanych, zwiększając zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.
Wystarczy, aby 25% przyjmowanych kalorii pochodziło z cukrów prostych, by aż trzykrotnie zwiększyć ryzyko śmierci z powodu chorób układu krwionośnego. Nawet spożywanie kontrolowanych ilości cukrów prostych może być szkodliwe.
Jak żyć?
Najczęściej stosowane środki słodzące używane w wysoko przetworzonych produktach spożywczych to sacharoza i syrop glukozowo-fruktozowy. Oba to mieszanka składników, które w organizmie szybko rozkładają się do cukrów prostych. Możemy je znaleźć w ogromnej liczbie produktów, takich jak: słodycze, lody, większość słodzonych napojów, pieczywo o długim (ale też krótkim) terminie ważności, ketchupy, konserwy, jogurty, serki, płatki śniadaniowe, dżemy. Warto spojrzeć na skład produktu przed zakupem – często szkodliwe cukry kryją się w żywności, w której się ich nie spodziewamy. Czytajmy etykiety.
To kolejny przykład wskazujący, że cukier stoi na drodze do utrzymania dobrego zdrowia!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >