Candida albicans a Hashimoto, cz. I

O czym mówimy? Z czym mamy do czynienia?

Według definicji z Wikipedii:

Drożdże – rodzaj jednokomórkowych grzybów z rodziny drożdżakowatych. Są organizmami saprotrofitycznymi – żyją na podłożach zawierających cukry proste. Przeprowadzają fermentację alkoholową, przeważnie w warunkach beztlenowych.

Drożdżaki Candida są zarodnikami grzybów. Wraz z bakteriami stanowią naturalną mikroflorę jelit człowieka, który stwarza im doskonałe warunki do życia – odpowiednią wilgotność, obfitość pożywienia i stałą temperaturę. W takim środowisku, wewnątrz człowieka, mikrorganizmy stale konkurują ze sobą m.in. o dostęp do pożywienia, rozwijają się, rozmnażają. Drożdżaki Candida odżywiają się w masie kałowej cukrami prostymi wywołując ich fermentację. W przypadku nadmiaru drożdżaków w jelicie grubym, duże ilości dwutlenku węgla powodują gazy i problemy gastryczne.

Jaki to ma związek z Hashimoto?

Najpierw spróbujmy opisać tę chorobę.

Jest to połączenie niedoborów i nietolerancji pokarmowych, nieszczelnego jelita, osłabionej zdolności do radzenia ze stresem, upośledzenie zdolności detoksykacyjnych, a także obecność przewlekłych infekcji. Wszystko to razem ma wpływ na pracę tarczycy i innych narządów.

Pomimo tego, że przyjmujemy leki na tarczycę, jednym z potencjalnych czynników pogarszających stan zdrowia i zwiększających przepuszczalność jelit, jest nadmierny rozrost oportunistycznych  drożdży Candida albicans.
Drożdże te, naturalnie występują u każdego z nas w jamie ustnej, jelitach i pochwie kobiet. Są częścią naszej mikroflory i jeżeli tylko zachowane są właściwe proporcje co do gatunków, szczepów i liczebności poszczególnych drobnoustrojów, nie wywołują objawów chorobowych i nie wymagają leczenia.
 
Problem występuje wtedy, gdy zachodzi nierównowaga pomiędzy Candidą a innymi mikroorganizmami w ciele, co prowadzi do oportunistycznych infekcji grzybiczych.
 
Nieleczona infekcja grzybami Candida, może uszkodzić ściany jelit i prowadzić do przeciekającego, nieszczelnego jelita. W tej sytuacji toksyny i nie do końca strawione cząsteczki pokarmów, mogą przedostać się do krwiobiegu. W konsekwencji prowadzi to do nietoleracji pokarmowych, nasilenia chorób autoimmunologicznych i innych problemów zdrowotnych.

Hashimoto predysponuje do nieregularnych wypróżnień i zaparć, co wydłuża okres narażania ścianek jelit na kontakt z toksynami.
 
Co sprzyja nadmiernemu zwiększeniu populacji drożdży Candida?

Większe ryzyko infekcji Candida występuje u osób przyjmujących antybiotyki, sterydy, tabletki antykoncepcyjne, w nawracających infekcjach pochwy, u kobiet w ciąży. Dochodzi do powstania nierównowagi w środowisku mikroflory.

I jeszcze jedno – Candida lubi cukier, skrobię i alkohol.

Wniosek: poprzez nierozsądną dietę, często sami  fundujemy sobie problemy zdrowotne!

Objawy infekcji Candida albicans:

Według Donny Gates, która jest autorką Diety Ekologii Ciała, następujące objawy mogą wskazywać na obecność infekcji Candida:

  • Zmęczenie
  • Wzdęcia, gaz, odbijanie
  • Biegunka lub zaparcie
  • Endometrioza
  • Niepłodność
  • Zmiany nastroju
  • Bezsenność
  • Nieświeży oddech
  • Bóle mięśni lub stawów
  • Osłabienie
  • Mgła mózgowa
  • Pieczenie / swędzenie pochwy

Ciąg dalszy nastąpi…

 

 

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >