Cukier nasz wróg i przyjaciel

Cukier to szersze pojęcie. To nie tylko produkt, który możemy znaleźć w cukierniczce. Cukier to nazwa stosowana wymiennie z weglowodanami i odnosi się do grupy organicznych związków chemicznych zbudowanych z węgla, wodoru i tlenu. Oczywiście w odpowiednich proporcjach pomiędzy atomami.

 

Cukry dzielimy na:

– proste – np. glukoza, fruktoza, galaktoza;

– disacharysy – np. maltoza, sacharoza, laktoza;

– oligosacharydy – np. rafinoza, stachioza;

– złożone,czyli polisacharydy, np. skrobia, glikogen, kwas hialuronowy, heparyna, celuloza, chityna.

Zwyczajowo nazwy cukrów mają końcówkę -oza, natomiast enzym je trawiący -aza. I tak powstają nam pary: laktoza– laktaza, maltoza–maltaza, sacharoza–sacharaza, skrobia–amylaza i inne.

Bez cukrów nasz organizm nie może żyć. Glukoza to pokarm dla komórek i podstawowe paliwo dla mózgu. Nie oznacza to jednak, że możemy bezkarnie objadać się słodyczami. Wystarczającą, a więc niewielką, ilość weglowodanów dostarczymy organizmowi z warzywami, kaszami i skromną porcją owoców.  Cukier z cukierniczki jest nam całkowicie zbędny.

Poprzez spożywanie nadmiernych ilości węglowodanów narażamy się na cały szereg stanów chorobowych, mających bardzo poważne konsekwencje.

Podaję przykładowe schorzenia i spustoszenia, jakie w naszym organizmie czyni cukier spożywany w nadmiarze. Myślę, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z pełnej listy zagrożeń.

  1. Cukier zakwasza organizm.
  2. Sprzyja nadwadze i otyłości.
  3. Jest przyczyną cukrzycy typu 2.
  4. Zwieksza ryzyko nowotworów piersi, janików, prostaty, przewodu pokarmowego, wątroby, płuc i innych organów.
  5. Podnosi poziom trójglicerydów i zaburza gospodarkę lipidową organizmu, przez co potęguje miażdżycę i choroby układu krążenia.
  6. Fruktoza(a więc nadmiar owoców) sprzyja dnie moczanowej i zaburzeniu gospodarki lipidowej.
  7. Cukier sprzyja zaparciom, hemoroidom, próchnicy, policystycznym jajnikom (zaburzona gospodarka hormonalna), endometriozie, astmie , padaczce, ADHD, chrobom autoimmunologicznym, chrobom tarczycy, skóry, stawów.
  8. Jest jednym z czynników powodujących choroby układu pokarmowego: rozrost drożdżaków Candida, choroba Crohna, zespół jelita drażliwego, kamienie żółciowe, owrzodzenie jelita grubego.
  9. Sprzyja chorobom oczu, m.in. krótkowzroczność, zaćma, choroby plamki żółtej.
  10. Szkodzi urodzie – powoduje utratę gęstości tkaniki łącznej, degradację elastyny i kolagenu, wzrost wolnych rodników.
  11. U panów powoduje  zachwianie poziomu testosteronu (hormonu męskiego) na rzecz estrogenu (hormonu żeńskiego).
  12. Łyżeczka spożytego cukru blokuje nasz system odpornościowy aż na godzinę.
  13. Do strawienia cukru organizm potrzebuje wapnia, magnezu (cierpią na tym zęby i kości). Cukier powoduje też niedobory witamin z grupy B i E, mikroelementów takich jak miedź i chrom.
  14. Inne, np. indywidualne nietolerancje.

Najgorsze jest to,  że od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni do potraw węglowodanowych, a słodkich w szczególności, i bardzo je lubimy. Sprytne i sugestywne reklamy produktów węglowodanowych zachęcają do kupna. To zdecydowanie utrudnia właściwe odżywianie. Ile to razy zapominamy o negatywnych skutkach i przedkładamy przyjemność nad rozum?! Ile razy nagradzamy siebie i innych słodyczami? Ile razy koimy nimi nasze smutki i żale? A zabijanie nudy i szukanie w kuchennej szafce „czegoś dobrego”? Tylko czy to jest dla nas naprawdę dobre?

Najważniejsze w życiu są wiedza, umiar i rozsądek przy spożywaniu tego typu produktów.

Czego Wam i sobie życzę!!!

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >