Jesteś osobą otyłą? Masz nadwagę? Z pewnością znasz diety typu nż lub mż. Skróty oznaczają „nie żreć” i „mniej żreć”. Oczywiste jest przecież, że nie tyjemy z powietrza, ale z nadprogramowych kalorii. Ile to razy wstydziłaś się zjeść w gronie znajomych? Ile razy dręczyłaś się z powodu głupich uśmieszków osób, które widziały, jak znów coś jesz?
Tymczasem, aby schudnąć, trzeba właśnie zacząć jeść. Dlatego uważnie przeczytaj i weź sobie do serca poniższe rady:
– Nigdy nie pomijaj śniadania, to najważniejszy posiłek dnia, dzięki niemu zabezpieczasz się przed wieczornym głodem i podjadaniem między posiłkami, podkręcasz też swój metabolizm.
– Pamiętaj o nawadnianiu. Jeśli ciężko trenujesz, może warto pomyśleć nad uzupełnianiem elektrolitów?
– Postaw na zdrowe przekąski: orzechy, pestki, suszone owoce, stabilizują one poziom cukru we krwi.
– Nigdy nie trenuj „na głodniaka”, staraj się zjeść godzinę lub dwie przed ćwiczeniami.
– Kontroluj zawartość węglowodanów, szczególnie skrobi i cukrów prostych, w swojej diecie, zwróć uwagę, ile spożywasz ich przed treningiem.
– Nie staraj się trzymać bardzo radykalnych diet. Diety poniżej 1200–1000 kcal znacznie obniżają tempo metabolizmu i mogą powodować silne zmęczenie.
– Korzystaj z wszystkich grup żywności, nie pomijaj np. węglowodanów, na swoim talerzu umieść chude białko, zdrowe tłuszcze, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce.
Skorzystaj ze swoich poprzednich doświadczeń w stosowaniu diet, porozmawiaj też ze znajomymi. Dowiedz się, jakie błędy popełniali i co było ich przyczyną. Wyciągaj wnioski, ponieważ oprócz samej teorii dotyczącej danej diety ważne jest też jej zastosowanie w praktyce. Dlatego jeśli ludzie, którzy ją stosowali, skarżą się na głód czy efekt jo-jo, oznacza to, że z 90% prawdopodobieństwem tobie zdarzy się to samo. Prześledź informacje na temat danej diety, które przedstawiają specjaliści. Jeśli krytyczne opinie powtarzają się i dotyczą małej kaloryczności diety, nie daj się nabrać na obiecywane szybkie efekty.
Nigdy nie zapominaj, że 70% twoich wysiłków przy redukcji masy ciała stanowi dieta, a 30% to ćwiczenia. Dlatego tym bardziej nie powinno się redukować do minimum ilości pożywienia. Trzeba natomiast skupić się na odpowiednich źródłach pokarmu, godzinach posiłków i uzupełnianiu płynów.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >