Wątroba – walczymy ze stłuszczeniem

Osoby, które spotykają się na naszym portalu, z reguły mają problem z nadwagą, chcą o siebie zawalczyć i zmienić nawyki żywieniowe. Nadmierna masa ciała może się wiązać ze stłuszczeniem wątroby. A więc lepiej o temacie wiedzieć, niż nie wiedzieć!

Wątroba(łac. hepar) – wielofunkcyjny gruczoł obecny u wszystkich kręgowców, a także u niektórych innych zwierząt. Stanowi część układu pokarmowego położoną wewnątrzotrzewnowo. U większości zwierząt dzieli się na dwa płaty. U człowieka jej masa wynosi ok. 1500–1700 g u dorosłego mężczyzny, a u kobiety 1300–1500 g

Według starożytnej medycyny chińskiej, każdy z naszych narządów powiązany jest z określonym rodzajem emocji, które mają na niego szczególny wpływ. Wątroba wiąże się ze złością, frustracją  i gniewem. O wpływie emocji na wątrobę przypominają też mądrości ludowe czy powiedzenia. Wiele osób zna przysłowia ludowe „żółć mnie zalewa” czy „żółć się komuś burzy”. – mówi Elżbieta Lange, psychodietetyk, ekspert kampanii „Szczęśliwa Wątroba, szczęśliwy Ty”.

Wątroba ma związek z naszymi emocjami, ale dzisiaj spróbujmy jej pomóc, co również wpłynie na poprawę naszego nastroju.

Stłuszczenie wątroby to stan, kiedy w narządzie tym gromadzi się nadmiar tłuszczu. Niestety taki stan nie powoduje dolegliwych objawów. Powikłania tego stanu mogą nam dać w konsekwencji marskość wątroby, żylaki w przełyku, zapalenie wątroby a nawet raka wątroby.

Gdy zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, szczególnie w początkowym stadium choroby i postępowanie dietetyczne, można liczyć na całkowite wyzdrowienie.

Według międzynarodowej klasyfikacji chorób stłuszczenie wątroby ICD-10 to dwa różne schorzenia:

K70.0 – alkoholowe stłuszczenie wątroby,

K76.0 – niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

A więc okazuje się, że osoby, które nie nadużywają alkoholu, bądź wręcz abstynenci mogą mieć równie groźne stłuszczenie wątroby.

W przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby przyczyny zachorowania są oczywiste (nadmierna konsumpcja alkoholu), a sposób leczenia opiera się głównie na zaprzestaniu spożywania alkoholu i wprowadzenia odpowiedniej diety, poza tym nie różni się znacząco od postępowania w przypadku osób chorych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Dla niealkoholowego stłuszczenia wątroby – czynnikami ryzyka są:

  • nadmierna masa ciała (nadwaga i otyłość),
  • cukrzyca typu 2,
  • celiakia
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C
  • zespół metaboliczny,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • płeć – częściej chorują mężczyźni,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej (np. hipertriglicerydemia),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • gwałtowny spadek masy ciała u osób otyłych,
  • podeszły wiek,
  • stosowanie niektórych leków, np. metotreksatu, amiodaronu, glikokortykosteroidów, terapii przeciwretrowirusowej,
  • zmniejszenie motoryki jelita, 
  • nadmierne spożywanie węglowodanów, 
  • nieprawidłowości w rozwoju jelitowej tkanki limfatycznej w młodości,
  • polimorfizm genu TNF-α.

Wątroba jest naszym głównym filtrem i stacją detoksykacyjną. Jej stłuszczenie należy potraktować, jako sygnał, że coś nam szkodzi – niewłaściwy tryb życia, odżywiania, wirusy, używki, leki, stres i in.

W jaki sposób powinniśmy, więc zadbać o naszą wątrobę?

  • unikać alkoholu (wbrew pozorom, narody południowej Europy spożywające tradycyjnie wino do obiadu, mają duże problemy z tym właśnie narządem i duży odsetek przeszczepień)
  • zdecydowanie ograniczenie cukrów prostych jak i złożonych (cukier, słodycze, słodzone napoje, mąka, makarony, pieczywo, ryż, kasze i warzywa skrobiowe w większych ilościach, nadmiar owoców i soków owocowych)
  • normalizacja masy ciała
  • jak podają badania naukowe suplementacją wit E, ale w wysokich dawkach, przyczynia się do zmniejszenia stłuszczenia wątroby. Z drugiej jednak strony suplementacja wysokimi dawkami wit E, powyżej 400 j.m. może stwarzać ryzyko rozwoju raka prostaty, przy suplementacji trwającej powyżej 7 lat. Z tego też względu nie poleca się suplementacji tej witaminy w tak wysokich dawkach.
  • Ostropest plamisty – swoje właściwości zawdzięcza zawartości sylimaryny. Ma działanie przeciwutleniające, chroniąc komórki przed zwłóknieniem. Działanie przeciwzapalne będzie hamowało przekształcenie się stłuszczenia wątroby do zwłóknienia i w konsekwencji do marskości. Sylimaryna jest też bardzo korzystna dla osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
  • Resweratrol – występuje np. w skórkach winogron. Resweratrol działa poprzez aktywację tzw. autofagii, czyli szlaków metabolicznych, które pomagają usuwać niepotrzebne komórki lub jej części. Resweratrol występuje też w postaci suplementów diety.
  • Kapsaicyna – znajdziemy ją w postaci suplementów diety, ma w tym przypadku również korzystny wpływ.
  • Żeńszeń – również aktywuje autofagię, powoduje pozbywanie się zbędnych komórek z organizmu i zapobiega kumulacji komórek tłuszczowych w wątrobie
  • Ekstrakt z pomarańczy bergamota – również występuje w postaci suplementu diety. Olejek z bergamoty, stosowany w aromaterapii, nie ma tu specjalnego zastosowania. Bergamota również wzmacnia autofagię komórek tłuszczowych.
  • Orzechy włoskie, kawa oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (głównie z ryb pochodzących z czystych wód i dziko żyjących). Orzechy włoskie powinny być przechowywane w chłodnym, suchym miejscu i rozłupywane dopiero bezpośrednio przed spożyciem co zmniejsza ich utlenianie. Co do kawy – myślę o prawdziwej kawie ziarnistej, mielonej bezpośrednio przed spożyciem, zaparzonej w ekspresie bądź w kawiarce. O kawie rozpuszczalnej w ogóle nigdy nie myślę! J Do kawy oczywiście nie dodajemy ani mleka, ani cukru. Zachęcam do spróbowania kawy z odrobiną masła lub oleju kokosowego. Najtrudniejszy pierwszy raz….potem idzie dobrze i jest pyszna i najlepsza!!!!
  • Brokuły – regularne spożywanie tego warzywa hamuje proces stłuszczenia wątroby. Pamiętajmy też o innych warzywach, szczególnie w postaci surowej
  • Zielona herbata – bogata w polifenole. Badania mówią, że jej regularne spożywanie może zmniejszyć stłuszczenie wątroby i ryzyko chorób nowotworowych. Mowa tu jest o 5-10 filiżankach dziennie. Pamiętajmy jednak, iż jest to jednocześnie niebagatelne źródło fluoru, który z racji swojej budowy i reaktywności, wypiera z naszego organizmu większe atomy jodu. To już jest sytuacja mocno niekorzystna dla nas! Zachęcam Was do używania past do zębów bez fluoru. Szanujmy jod!
  • Czosnek – nasz polski oczywiście! Poprawia profil lipidowy krwi jak i też pozytywnie wpływa na metabolizm tłuszczu i stłuszczoną wątrobę.
  • Jagody Goji – pierwsze efekty obserwujemy po 8 tygodniach stosowania w postaci suszonej, 5-15 g dziennie
  • Pamiętajmy tę o piciu odpowiedniej ilości wody.
  • Najbardziej odpowiednimi tłuszczami dla wątroby są masło i nierafinowany olej kokosowy. Dieta pozbawiona tłuszczu nie jest dobra dla wątroby ze względu na brak stymulacji opróżniania pęcherzyka żółciowego i zwiększeniu ryzyka powstania złogów cholesterolowych! A to boli, oj boli!!! Stłuszczenie wątroby powstaje przy nadmiernym spożyciu węglowodanów.

Jak widzicie wśród dobroczynnych produktów i specyfików niestety nie ma ani ciastka, ani cukierka, ani soku pomarańczowego, ani piwa czy drinka! Takie życie!!!

Nie jest źle. Jeśli tylko mamy szansę zregenerować wątrobę i nie dopuścić do nieodwracalnej marskości, warto to zrobić. Warto też sposób leczenia skonsultować z lekarzem.

A to znacie? Przychodzi pacjent do lekarza z chorą wątrobą. Lekarz pyta czy pije alkohol. A pacjent na to – tak, ale nie pomaga!

Życzę zdrówka każdego dnia i skutecznego zarządzania własnymi pokusami i słabościami żywieniowymi!!!

Skorzystałam również z wiedzy dra Marka Skoczylasa. Dziękuję.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >