Jak wynika z danych IŻŻ, w Europie ok. 0,3% ludności cierpi na dnę moczanową, czyli podagrę. Choroba ujawnia się u 2% osób po 40. roku życia. Podniesiony poziom kwasu moczowego obserwujemy u znacznie większej populacji krajów wysokorozwiniętych – jest to 4,5-12%. U mężczyzn te zaburzenia chorobowe występują 20 razy częściej niż u kobiet.
Dna może występować jako rodzinne zaburzenie metaboliczne, wywołane zwiększoną produkcją kwasu moczowego. Może też być związana z niewydolnością nerek i w związku z tym gromadzeniem kwasu moczowego w organizmie.
Osoby chore powinny wyeliminować z diety alkohol, szproty, sardynki, śledzie, podroby mięsne, groch, fasolę, soczewicę, szpinak, grzyby, cielęcinę, jagnięcinę, sosy z mięsa, galarety i wywary mięsne, konserwy, owoce morza, herbatę czarną, kawę naturalną, czekolady, kakao, ostre przyprawy i inne.
Dieta powinna być lekkostrawna i zawierać mało tłuszczów, więcej węglowodanów, ważne są warzywa i owoce, nabiał, jaja i ograniczone ilości potraw mięsnych.
Pozytywna wiadomość jest taka, że oprócz wizyty u lekarza, także konsultacja z dietetykiem i stosowanie się do zaleceń, może zdecydowanie przyczynić się do złagodzenia objawów choroby i poprawy komfortu życia.
Kolejny raz pokazuję Wam, że prawidłowe żywienie to niedoceniana potężna broń w zasięgu naszej ręki!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >