Tyjemy z wielu różnych powodów. Przyczyną nadmiernej masy ciała może być dodatni bilans kaloryczny, mała aktywność fizyczna, stres oraz pewne choroby, np. hormonalne.
Nabrać dodatkowych kilogramów można również podczas terapii sterydowej, stosowanej w przebiegu niektórych chorób: astmy, schorzeń nadnerczy czy tarczycy. Niekiedy naprawdę trudno zredukować potem masę ciała. Czy jednak na pewno jest to spowodowane lekami?
Jeśli masz problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów w takiej sytuacji, to zanim skarzesz się na wieczną nadwagę, uważnie przyjrzyj się temu, co jesz. Zacznij zapisywać wszystkie produkty, które spożywasz w danym dniu. Następnie przeanalizuj popełniane błędy. Czy rzeczywiście zawsze trzymasz się zaleceń dietetycznych?
Dopiero jeśli pomimo twoich uczciwych starań waga nadal ani drgnie, należy zastanowić się, czy choroba, którą leczysz lub leczyłeś, ma wpływ na przemianę materii. Jeśli tak, koniecznie udaj się do specjalisty. Możliwe, że problemy z masą ciała są jednym z sygnałów wskazujących na nawrót choroby. Prawdopodobnie trzeba będzie również wykonać inne badania. Jeśli opanujesz swoją chorobę podstawową, możesz zabrać się do redukowania masy ciała. Wówczas hormony czy zaburzona gospodarka wodna nie będą przeszkadzać ci w osiągnięciu wymarzonych efektów.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >