Dawno, dawno temu, przed jakimiś świętami przygotowywałam sernik według nowo otrzymanego przepisu. Do sera trzeba było dodać ugotowane ziemniaki zmiksowane z cukrem. Spróbowałam odrobinę – delikatnie rzecz ujmując, było to ohydne w smaku, ale sam sernik wyszedł doskonały!
Nie o takich słodkich ziemniakach zamierzam jednak teraz mówić.
Słodki ziemniak, czyli batat lub patat czy wilec ziemniaczany, to wcale nie ziemniak, lecz gatunek byliny należący do rodziny powojowatych. W Polsce staje się coraz bardziej popularny, choć jest dostępny jedynie w niektórych sklepach czy na ekskluzywnych stoiskach z warzywami i owocami.
Słodkie ziemniaki były uprawiane już przez Inków i Majów. W Europie pojawiły się dopiero w XVI wieku, nigdy jednak nie zagroziły rodzimemu taniemu ziemniakowi.
Najpopularniejsze odmiany batatów to te z pomarańczową lub czerwonawą skórką. Są bardzo delikatne i słodkawe w smaku. Uważa się je za bardzo zdrowe. 100g batatów ma tylko 85 kcal, z nadwyżką zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę A (a właściwie jej prowitaminę beta-karoten), w połowie na witaminę C, w 10% na błonnik. Znajdziemy tam też inne witaminy i składniki mineralne: witaminę B6, żelazo, potas, mangan i miedź. Bataty zawierają też enzymy rozkładające skrobię do cukrów oraz też kwas chlorogenowy, który spowalnia wydzielanie glukozy do układu krwionośnego po posiłku, zwiększa czułość komórek na insulinę, jest silnym przeciwutleniaczem, ma potencjalne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Znajdziemy w nich również luteinę i zeaksantynę, które chronią oczy, a także sterole roślinne. Bogactwo pożytecznych składników!
Bataty można piec, gotować, grillować... Można z nich zrobić purée z masłem albo podać z owocami, takimi jak gruszki czy jabłka, lub z sokiem owocowym. Purée można też przygotować na ostro, dodając czosnek, sól pieprz oraz inne przyprawy i zioła. W daniach obiadowych bataty mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne ziemniaki. Bardzo dobrze sprawdzają się też jako składnik jednogarnkowego dania – duszonych warzyw z cynamonem, rodzynkami, goździkami, imbirem, mleczkiem kokosowym... można improwizować.
Zachęcam więc do spróbowania batatów!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >