Okazuje się, że Boże Narodzenie to nie tylko nasze polskie święta! Inne narody też świętują, też obdarowują się prezentami, choć nieco inaczej. Co kraj to obyczaj!
Jak wyglądają Święta daleko, daleko od nas?
Meksykanie zasiadają do Wigilii o północy. Potrawy wigilijne są nad wyraz wyszukane: zupa rybna z knedlami z mięsa, upieczony ogromny indyk, w całości upieczona wielkich rozmiarów ryba morska, którą się je z ziemniakami w śmietanie.
W Stanach Zjednoczonych tradycyjnym daniem jest pieczony indyk. Natomiast Wigilię przeżywa się w gronie najbliższych. Rodzina spotyka się na śniadaniu, podczas którego spod choinki każdy wyjmuje prezenty. Tradycyjnym kwiatem bożonarodzeniowym jest poinsetti, czyli znana nam gwiazda betlejemska, ustawiana na stole. N drzwiach wiesza się świerkowe wianki ozdobione bańkami.
Boże Narodzenie w Wenezueli nie może obyć się bez choinki, która jest bardzo droga, bo sprowadzana aż z Kanady. Przy upalnej pogodzie na stole znajduje się indyk, sprowadzany z USA, pieczeń wieprzowa i winogrona. Święta trwają do 2. stycznia.
W Australii święta przypadają w środku lata, dlatego też australijskie plaże przypominają jeden wielki stół świąteczny. Na rozłożonych obrusach leżą pieczone indyki, puddingi, orzechy, ciastka i brandy.
A Wigilia w Indiach – europejska turystka relacjonuje swój pobyt: W restauracji był szwedzki stół z różnego rodzaju japońskimi, chińskimi i tajskimi potrawami... Zajadałam się sushi, krewetkami, kurczakiem w sezamie, tuńczykiem w ostrym sosie, chińskimi pierożkami, serem tofu, pikantnymi skrzydełkami kurczaka w marynacie, małżami i krabem…
A w bardzo, bardzo zimnej Grenlandii? Jedną z najbardziej charakterystycznych bożonarodzeniowych potraw jest kiviak. Specyficzny sposób przyrządzania przyprawia o ból głowy: obdarte z piór ptaki alka zawija się w foczą skórę i zakopuje w ziemi na 6 miesięcy... Innymi grenlandzkimi przysmakami są: suszony siwosz, mięso renifera, łososie oraz mattak – czyli skóra wieloryba wraz z przyległym tłuszczem. Ostatnie danie jest źródłem witaminy C oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na zawartość cholesterolu we krwi. Jesteście ciekawi takich wrażeń smakowych? Jesteście gotowi? Ja nie jestem pewna, czy mam ochotę na taką przygodę kulinarną!
A Kraj Kwitnącej Wiśni? W Japonii dominuje shintoizm i buddyzm, więc chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia się nie obchodzi. Boże Narodzenie – Gambatte jest trochę traktowane jak święto zakochanych – spędza się je z ukochanym lub ukochaną, a nie z rodziną. Tradycyjną potrawą jest kurczak i "Kurisumasu Ke-ki" czyli Świąteczny Tort (bardzo słodkie, tortowe ciasto z tonami kremu i grubą warstwą czekolady).
Dalekie Peru –Świętowanie rozpoczyna się nocą wigilijną z 24. na 25. grudnia i "misa del gallo" – mszą koguta. Peruwiańczycy na tę mszę przyprowadzają do kościoła swoje zwierzęta domowe, swoich czworonożnych pupili. O północy, po włożeniu małego Jezusa do szopki, rozpoczyna się wielka kanonada i strzelanina sztucznych ogni i petard. Po uroczystości zasiadają do stołu, na którym jest przygotowana obfita kolacja. Składa się z pieczonego indyka! Na stole nie może także zabraknąć "panettone", czyli babki pieczonej po włosku z bakaliami, czekolady na gorąco oraz przeróżnych słodyczy dla dzieci.
Co kraj to obyczaj! Nasze święta, a jakie inne na świecie!
Wesołych Świąt!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >