Brokuł jest zielonym kuzynem białego kalafiora. Jest to kapusta szparagowa – odmiana kapusty warzywnej. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru. Był powszechnie uprawiany w starożytnej Grecji i Rzymie. Znany jest wyłącznie z uprawy, nie występuje na stanowiskach naturalnych. Brokuły stały się popularne i modne po 1920 r., kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto je reklamować, jako "wysokowartościowy produkt o niebanalnym smaku".
Jest jednym z najcenniejszych warzyw o działaniu przeciwnowotworowym. Zawiera naturalne przeciwutleniacze (witamina C i karotenoidy) i błonnik. Dzięki właściwościom bakteriobójczym wspomaga walkę z bakterią Helicobacter pylori, która wywołuje wrzody i może być przyczyną raka żołądka. Karotenoidy przeciwdziałają degeneracji plamki żółtej oka. Dostarcza dużo potasu wzmacniającego serce, a także sporo kwasu foliowego, cennego m.in. dla kobiet w ciąży. Brokuły zawierają duże ilości wapnia wraz z witaminą C, która ułatwia jego wchłanianie. Jako doskonałe źródło witaminy z grupy B i C, bogatsze niż owoce cytrusowe, wzmacniają układ odpornościowy. Karotenoidy sprawiają, że nasza skóra jest bardziej gładka, a stawy bardziej sprężyste.
Ale... warzyw kapustnych, brokułów też, powinny unikać osoby z niedoczynnością tarczycy – blokują one przyswajanie jodu.
Jedzmy więc brokuły, które są u nas dostępne cały rok – jako świeże bądź mrożone.
Brokuły to jeden z cudownych, zdrowotnych darów niebios!
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >