10 + 2 ważnych informacji po zdiagnozowniu choroby Hashimoto

Problemy zdrowotne związane z tarczycą stają się tak powszechne, że poświęcamy im sporo uwagi. Im więcej wiemy na ten temat, tym łatwiej go okiełznać, łatwiej rozmawiać z lekarzem, łatwiej zapytać i zrozumieć, a przede wszystkim – leczyć.

Oto najważniejsze informacje:


1. Niepokój, który pacjent odczuwa jest związany z chorobą tarczycy. Przeciwciała niszczą tarczycę i duża ilość hormonów uwalnianych do krwiobiegu jest odpowiedzialna za objawy jej choroby.

2. W niedoczynności tarczycy często występuje niedobór selenu. Selen w dawce 200-400mcg wykazuje działanie zmniejszające poziom przeciwciał i dlatego jest polecany dla chorych z Hashimoto.

3. U wszystkich pacjentów z Hashimoto polecana jest dieta bezglutenowa. W wielu przypadkach pomoże to uregulować wagę, zmniejszyć objawy, a także ilość przeciwciał.

4. Jeżeli występują objawy niedoczynności tarczycy, a badania T3 i T4 są w normie, może to świadczyć o subklinicznej niedoczynności i należy zacząć leczenie hormonalne.

5. Niektórzy mają upośledzoną zdolność przemiany T4 do aktywnego T3 i dlatego wskazane są preparaty połączone T3/T4.

6. Prawidłowa czynność tarczycy może powrócić po pewnym czasie, dostępny jest test aby to sprawdzić. Czasami możliwe jest nawet całkowite odstawienie leków hormonalnych.

7. Hashimoto i niedoczynność tarczycy, spowodowana niedoborem jodu, wymagają różnego postępowania. Nadmierna podaż jodu w Hashimoto może prowadzić do zaostrzenia objawów.

8. Aby określić skuteczność wprowdzonych interwencji, polecane jest okresowe sprawdzanie poziomu przeciwciał.

9. Utrata włosów może być spowodowana niskim poziomem ferrytyny. Ferrytyna jest białkiem odpowiedzialnym za magazynowanie żelaza w organizmie.

10. Dieta bezglutenowa może zredukować ilość przeciwciał przeciwko tarczycy i znane są przypadki, że  samo zastosowanie diety bezglutenowej prowadziło do wyeliminowania przeciwciał. 

 

To wg Izabelli Wentz, farmaceutki, autorki książki o chorobie Hashimoto

 

A to już ode mnie:

 

11. Należy wykluczyć fluor (w pastach do zębów, płukankach i niciach do zębów, woda z dodatkiem fluoru, leki zawierające fluor), który blokuje pracę tarczycy. Do tego należy unikać chemicznych środków higieny w gospodarstwie domowym  – szczególnie chloru. Należy też starać się stosować kosmetyki naturalne bez zbędnych dodatków – konserwantów, barwników, środków zapachowych i innych.

 

12. Bardzo konsekwentna i rygorystyczna dieta bezglutenowa (właściwie całkowicie bezzbożowa) – jest jak najbardziej wskazana, ale do tego koniecznie dieta bezmleczna (wszystkie rodzaje mleka i jego przetworów) i bez roślin strączkowych na długi, długi czas.

Świetnie się sprawdza i daje doskonałe rezultaty. Trzeba tylko chcieć! :)

 

Na zdrowie!!! :)

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >