Zatrzymaj czas!

Odpowiednio dobrany, systematyczny trening, może działać niemal jak wehikuł czasu. Tak, tak! No dobrze, może nie cofnie nas w czasie niczym bajkowa machina, ale na pewno pozwoli opóźnić skutki starzenia i sprawi, że dłużej będziemy mogli cieszyć się zdrowiem. Nasze życie będzie satysfakcjonujące i piękne, a nie skupione głównie na zajmowaniu kolejek w zatłoczonych przychodniach i aptekach.

Regularny trening udoskonalający siłę, szybkość, wytrzymałość i gibkość, powstrzyma pogarszanie się twojej kondycji fizycznej oraz znacznie opóźni starzenie się ciała. Powszechnie wiadomo, że głównymi ograniczeniami fizycznymi, pojawiającymi się i postępującymi z upływem lat, są trzy poniżej opisane zjawiska. Wyjdźmy więc im naprzeciw i zatrzymajmy czas!

Ubytek masy mięśniowej Zaczyna się mniej więcej w wieku 35-40 lat. Wiąże się to z obniżeniem siły, a co za tym idzie, z większą trudnością przy podejmowaniu aktywności fizycznej. Z wiekiem nie bójmy się ćwiczyć siłowo. Ćwiczenia pomagające zwiększyć masę mięśni, przyczynią się do polepszenia przemiany materii, która z wiekiem również się pogarsza oraz pozytywnie wpłyną na strukturę kości.

Pogorszenie wydolności Upływający czas i bierny tryb życia pogarszają stan układu krążenia oraz układu oddechowego. Dlatego właśnie wchodzenie po schodach czy wiosenne spacery, sprawiają coraz więcej problemów. Aktywny tryb życia uchroni cię przed zadyszkami, a twoje żyły pozostaną drożne.

Spadek mobilności Elastyczność ciała pogarsza się już od chwili narodzin. Podczas gdy siła i kondycja poprawiają się stopniowo i swoje apogeum osiągają w życiu dorosłym, elastyczność pogarsza się od momentu twojego pierwszego oddechu. Dlatego to właśnie o nią trzeba dbać najbardziej. Mało elastyczne ciało wiąże się ze spiętymi i sztywnymi ruchami oraz dużymi problemami przy podejmowaniu najprostszych, codziennych czynności, takich jak np. wiązanie butów czy drapanie się po plecach. Wiele osób na starość cierpi na postępującą sztywność ciała i boryka się z dużymi ograniczeniami ruchowymi. A jak wiadomo, brak mobilności prowadzi do braku aktywności. Brak aktywności z kolei prowadzi do braku mobilności i powstaje błędne koło, którego bieg warto zawczasu powstrzymać.

Tylko od ciebie zależy, czy pozwolisz na pogarszanie się swojego stanu zdrowia, czy też wyjdziesz upływającemu czasowi naprzeciw i zatrzymasz dobrą formę na długie lata!

Niech przykładem będzie dla Ciebie ta niesamowita siedemdziesięciolatka:

 

Źródło: G. Seijas, Anatomia ćwiczeń rozciągających, SBM, Warszawa 2016.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >