Muzyka pomaga w zdystansowaniu się i umysłowym odcięciu od takich uczuć jak ból czy zmęczenie. Umie również wyregulować nastrój czy zmienić poziom pobudzenia. Mówiąc ogólnie, rytmiczna i głośna muzyka to stymulant, podczas gdy wolna działa niczym środek uspokajający. Czy warto więc ćwiczyć z muzyką? Tak, ale nie zawsze.
Jeżeli uprawiasz dyscyplinę wymagającą długotrwałego powtarzania jakiejś czynności, np. bieganie czy jazdę na rowerze, możesz zsynchronizować swoje działania z tempem muzyki.
„Badania naukowe, sprawdzające efekty synchronizacji czynności treningowych z tempem słuchanej muzyki, jednomyślnie potwierdzają, że muzyka synchroniczna znacząco poprawia wydajność działań”.
Innymi słowy, jeśli ktoś trenuje z muzyką, często robi to dłużej i chętniej. Aby to udowodnić, przeprowadzono badanie, podczas którego ćwiczący wykonywał trening na ruchomej bieżni. Zawodnik poddany badaniu zaczął ćwiczenie na 75% swojej maksymalnej wydajności tlenowej i proszony był o zsynchronizowanie tempa kroków z rytmem muzyki oraz ćwiczenie do całkowitego wyczerpania. Gdy porównano wyniki z motywującym wpływem muzyki i te z kontrolnych warunków bez muzyki, okazało się, że muzyka zapewniła 15% wzrost wytrzymałości.
„Muzyka wpływa na poziom pobudzenia z co najmniej dwóch przyczyn. Po pierwsze, procesy fizjologiczne wykazują skłonność do reakcji na rytm muzyki. Szybka i rytmiczna muzyka zwiększa tempo oddychania, liczbę uderzeń serca, wydzielanie potu oraz wywołuje inne objawy aktywacji fizycznej”.
Kolejnym sposobem, w jaki muzyka wpływa na nasze osiągnięcia, jest zawężenie uwagi, co powoduje, że zmęczenie jest mniej odczuwalne. Ilość informacji, które umysł jest w stanie przetworzyć w danym momencie, jest ograniczona, dlatego skupienie się na muzyce może zmienić twoje odczucie wkładane w wysiłek. Mówiąc prościej, dzięki muzyce doświadczenie danej aktywności sportowej będzie znacznie przyjemniejsze za sprawą zablokowania negatywnych odczuć powiązanych z wysiłkiem oraz zmęczeniem fizycznym.
Kiedy więc muzyka nie sprzyja treningowi?
Dzieje się tak, gdy musimy nauczyć się nowych, trudnych i wymagających skupienia elementów. Uczenie się nowej umiejętności wymaga maksymalnego skupienia, a słuchanie muzyki w danym momencie może znacząco je obniżyć. Gdy trener usiłuje nauczyć nas poprawnej techniki wykonania pewnego ruchu, powinien wyłączyć muzykę i dopiero wtedy przejść do instrukcji.
Badania wykazały też, że muzyka jest mało efektywna podczas ćwiczeń z wysoką intensywnością (powyżej 80% VO2max). W wielu przypadkach podczas takiego treningu uwaga jest niezbędna do utrzymania wysokiej aktywności, a wtedy muzyka w tle może rozpraszać.
Dobra wiadomość jest więc taka, że o ile nie jesteś wyczynowym sportowcem i twoje treningi zazwyczaj odbywają się w umiarkowanym tempie, możesz słuchać swojej ulubionej muzyki do woli:)
Źródło: „Magazyn trenera” 33/2014, str. 54–57.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >