Przy wyborze kijów do nornic walking najważniejsze jest to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Powinny być zrobione z karbonu, czyli kompozytu włókna węglowego i szklanego. Należy unikać używania kijów aluminiowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Ile włókna węglowego powinny zawierać dobrze dobrane kije nornic walking i dlaczego?”.
Kolejnym ważnym elementem kija, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest jego rękojeść, czyli część, za którą trzymamy kij w czasie marszu. Powinna być wyprofilowana, by dobrze układała się w dłoni. Dobre kije mają rękojeść lewą i prawą, dopasowaną tak, by nie robić odcisków.
Ważny jest również materiał, z którego wykonana jest rękojeść. Wiele firm oferuje modele posiadające rękojeść plastikową, gumową lub z pianki. Najprzyjemniej maszeruje się, gdy rękojeść jest wykonana z materiału naturalnego np. korka. Przy zakupach przez internet trzeba upewnić się, czy rękojeść jest naprawdę zrobiona z korka. Często spotyka się kije z plastikową rękojeścią imitującą korek.
Od rękojeści odchodzi rękawiczka. Na rynku można spotkać tyle rodzajów rękawiczek, ile jest firm i modeli kijów. Przy wyborze istotne jest to, czy chcemy rękawiczkę, którą trudno i pracochłonnie odpina się od kija, czy taką, która zawiera specjalny mechanizm, pozwalający odpiąć ją błyskawicznie. Zaletą pierwszej jest to, że można regulować odległość dłoni w rękawiczce od kija. Wadą to, że gdy chcemy uwolnić dłoń, musimy zdjąć rękawiczkę z ręki.
Jest to dość męczące, zwłaszcza zimą, gdy mamy na sobie wełniane rękawiczki. Przy każdym odpinaniu wełniana rękawiczka, przyczepia się do rzepa będącego częścią rękawiczki kijkowej. W czasie marszu potrzeba uwolnienia ręki występuje dość często: zarówno w czasie rozgrzewki, ćwiczeń, końcowego rozciągania, jak i wtedy, gdy rozwiąże się sznurówka, chcemy się napić wody lub wytrzeć nos. Dlatego większość osób, gdy raz zakosztuje wygody szybko wypinanej rękawiczki, już nie chce chodzić z kijami pozbawionymi szybkiego mechanizmu wypinania. Jest on bardzo wygodny.
Na drugim końcu kija znajduje się grot, czyli ostre zakończenie, którego zadaniem jest umożliwić maszerującemu dobre odepchnięcie się kijem od ziemi. Producenci oferują rozmaite rodzaje grotów dostosowane do różnych nawierzchni. Najpowszechniej spotykane są groty o kształcie walca oraz trójkątne szpikulce. Najłatwiej uprawiać ten sport, gdy szpikulce wbijają się w twarde podłoże, ale najważniejszy nie jest ich kształt, a materiał z którego są wykonane. Jeśli materiał jest miękki, są to najczęściej zużywające się części kija. Aby uniknąć częstej wymiany, należy kupić kije, których groty są wykonane np. z hartowanej stali.
W komplecie z kijami powinniśmy otrzymać również gumowe nakładki na groty zwane bucikami.
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >