Kiedy ćwiczyć – rano czy wieczorem?

Wiele z nas ,kiedy ma rozpocząć aktywność fizyczną, zadaje sobie pytanie, która pora dnia jest najlepsza na wykonywanie ćwiczeń. Większość sportowców ma swoje treningi zarówno rano, jak i wieczorem. Rano zazwyczaj skupiają się na treningu tlenowym, pokonywane dystanse są dłuższe i mniej jest elementów związanych z kształtowaniem szybkości. Z drugiej strony, popołudniowy trening jest bardziej dynamiczny i intensywniejszy, ale pokonywane są mniejsze odległości.

Trening poranny różni się od wieczornego, ale i jeden, i drugi ma swoje wady i zalety.

Wybierz pakiet dietetyczny dla siebie 

Trening poranny

Trening poranny bezpośrednio wiąże się z wcześniejszym wstawaniem. Zauważ jednak, że kiedy Ci się to uda, zyskany czas możesz całkowicie poświęcić na ruch i dzięki temu przygotować się do ciężkiego dnia. Twój mózg jest wypoczęty i możesz lepiej skoncentrować się na założeniach treningu.  Rano organizm potrzebuje pobudzenia, które może być mu dostarczone przez wysiłek fizyczny. Podczas aktywności wydziela się również hormon szczęścia – endorfiny, dzięki którym zyskuje się pozytywne naładowanie na cały dzień!!! Dzięki porannym ćwiczeniom przyspieszasz również metabolizm, co pomoże Ci w spaleniu większej ilości energii w trakcie całego dnia. Co ważne, brak glikogenu dostarczonego z pożywieniem pozwoli Ci szybciej rozpocząć spalanie niechcianego tłuszczu .

Poranny trening, oprócz swoich licznych zalet, ma także wady. Wysiłek wykonujesz przy niskim poziomie energii. Rozwiązaniem może być zjedzenie lekkiej przekąski po przebudzeniu. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku musisz odczekać chwilę, zanim rozpoczniesz trening. Osoby, których celem jest rozbudowa masy mięśniowej, powinny szczególnie przestrzegać zasady o posiłku przed treningiem. Brak wcześniej wspomnianego glikogenu może powodować niepożądane  spalanie mięśni. Rano nasze mięśnie nie są jeszcze rozgrzane. Co za tym idzie – dużo łatwiej o kontuzje. Dlatego też trenując rano, szczególną uwagę musisz zwrócić na odpowiednie rozgrzanie mięśni.

Trening popołudniowy i wieczorny

Jak w przypadku treningu porannego problemem mogło okazać się wstawanie, tak trening popołudniowy niesie ze sobą podjęcie aktywności po trudach całego dnia. Pamiętaj, że aktywność fizyczna pomoże Ci zredukować stresy związane z pracą czy szkołą. Twoje ciało jest rozgrzane, przez co spada prawdopodobieństwo kontuzji i wzrasta jakość Twoich ćwiczeń. Jeżeli masz problem z wieczornym podjadaniem, trening popołudniowy pomoże Ci zredukować apetyt i poradzić sobie z nocnymi odwiedzinami lodówki. Między godziną 14. a 19. osiągasz maksimum swoich sił i wytrzymałości, dlatego możesz wtedy wykonać zdecydowanie bardziej intensywny trening.

bieg

Większość osób wybiera popołudnie lub wieczór na porę swojego treningu. Problemem mogą okazać się przepełnione sale fitness czy siłownie. Nie wykonuj też treningu zbyt późno, aby niepotrzebnie nie pobudzać się przed snem. Pamiętaj także, że w trakcie snu metabolizm zdecydowanie spada, przez co możesz spalić mniej kalorii. W Twoim organizmie jest też więcej glikogenu, dlatego dopiero po około 20. minutach treningu rozpoczynasz spalać tłuszcz.

Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.

Sprawdź >