HIIT jest to trening interwałowy, który w ostatnim czasie robi ogromną furorę wśród ćwiczących. Badania dowodzą, że podczas krótkiego treningu HIIT można spalić tyle samo kalorii, jak podczas godzinnego treningu kardio. Czy naprawdę trening interwałowy może być lepszy od zwykłych aerobów? Zapewniam Cię, że tak. :-)
Kiedyś twierdzono, że tylko trening aerobowy sprawi, iż szybko i skutecznie pozbędziemy się niechcianej tkanki tłuszczowej. Dziś wiadomo, że te same (a nawet lepsze) efekty osiągniemy stosując trening interwałowy.
W czasach, kiedy żyjemy szybko i mamy coraz mniej czasu na przyjemności, pragniemy osiągnąć maksymalne efekty w jak najkrótszym czasie. Często w zapchanym grafiku dnia nie mamy czasu na „wciśnięcie” godzinnego treningu. Wtedy właśnie powinniśmy wykonać trening HIIT. Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że wystarczy od 5. do 25. minut treningu HIIT, aby przyspieszyć metabolizm na wiele godzin i spalać kalorie jeszcze długo po zakończeniu treningu. Stosując HIIT nie masz wymówek braku czasu!
Na czym polega trening HIIT?
Trening ten polega na przeplataniu ze sobą ćwiczeń aerobowych (o umiarkowanym nasileniu, 60-70 HRmax) z ćwiczeniami anaerobowymi (o dużej intensywności 90-100% HRmax), podczas których dajemy z siebie Maksa. :) Czas trwania całego treningu wynosi od 5. do 25. minut, nie wliczając w to rozgrzewki i rozciągania.
Jak wykonać trening HIIT?
Istnieje wiele form treningu interwałowego. Można go wykonywać biegając, skacząc na skakance, jeżdżąc na rowerze lub pływając. Wszystko zależy od preferencji ćwiczącego. Jeśli wybierzesz się na trening biegowy, wykonaj 30 sekund truchtu, 10 sekund sprintu i całość powtórz 5 razy. Z czasem (raz na 1 lub 2 tygodnie) zwiększ ilość powtórzeń. To samo dotyczy jazdy na rowerze czy pływania. Jeśli planujesz trenować w domu, wybierz kilka ćwiczeń (np. przysiady), które będziesz przeplatać pajacykami, biegiem w miejscu lub podskokami, i wykonaj trening analogicznie do rozpiski, czyli np. 30 sekund przysiadów, 10 sekund biegu w miejscu i tak minimum 5 razy. Jeśli jesteś osobą początkującą i nie uprawiającą sportu, zacznij od 5. cykli i co tydzień lub dwa zwiększaj ilość serii. Jeśli uprawiasz sport regularnie i cieszysz się dobrą formą, po kilku tygodniach stosowania metody HIIT możesz z czasem zmniejszać okres „wypoczynku”, a zwiększać czas wysiłku maksymalnego. Dzięki temu poprawisz wydolność. Pamiętaj, że każdy trening musi być poprzedzony rozgrzewką i zakończony rozciąganiem. Część główna treningu nie powinna przekroczyć 25. minut!
Jakie korzyści daje trening interwałowy?
- przyspieszenie przemiany materii ( nawet do 48. godzin)
- poprawa wydolności
- redukcja tkanki tłuszczowej
- polepszenie sprawności
Jak często można ćwiczyć?
HIIT można stosować maksymalnie 3 razy w tygodniu, uwzględniając dwudniową przerwę pomiędzy jednostkami treningowymi. W dniu, w którym wykonasz HIIT, odpuść sobie inny wysiłek. Podczas krótkiego treningu daj z siebie wszystko i zakończ z uczuciem wycieńczenia, a efekty swojej pracy zauważysz szybciej niż myślisz.
Dołącz trening HIIT do swojego tygodniowego planu treningowego, a na pewno się w nim zakochasz! Ja się zakochałam… :-)
Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego nie może być dwóch takich samych diet. U nas każda dieta jest inna, dopasowana do Twoich potrzeb, preferencji oraz wykluczeń. Odchudzamy po ludzku. Dostaniesz dietę i opiekę ekspertów.
Sprawdź >